Hradec Králové provizorně opraví Velké náměstí

Source
Zdeněk Rychtera
Publisher
ČTK
13.09.2018 14:30
Czech Republic

Hradec Králové

foto: Michal Louč

Hradec Králové - Hradec Králové provizorně opraví zničené chodníky a rozpadlé povrchy parkoviště na historickém Velkém náměstí v centru města. Náklady město odhaduje na 3,5 milionu korun. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Petr Vinklář. Celkovou opravu Velkého náměstí za 200 milionů korun radnice chystá od roku 2007, ale kvůli námitkám části tamních obyvatel stavba dosud nezačala. Stav chodníků a parkovišť se za poslední roky značně zhoršil a stal se ostudou města.

"Stav náměstí je již neudržitelný, místy pro chůzi i jízdu autem nebezpečný,"
přiznal náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich (Slušná politika a Hradečtí patrioti). Opravu nejvíce zničených míst na Velkém náměstí udělají městské technické služby. U vozovek a chodníků půjde o lokální opravy propadlých a zničených míst. U ploch pro parkování uprostřed náměstí dělníci odfrézují rozpadlý asfalt a položí novou vrstvu asfaltového koberce. Opravy začaly v minulých dnech a trvat by měly do konce října.

Stavebním řízením na rekonstrukci náměstí se od srpna 2016 zabývá stavební úřad v Hořicích, kam bylo pro podezření z podjatosti vedení města a hradeckého úřadu územní řízení přesunuto. "Nikdo neví, kdy hořický úřad územní rozhodnutí vydá. Může to trvat třeba ještě i měsíce," uvedl primátor Zdeněk Fink (HDK). Nevyloučil, že i v dalším stavebním řízení se ještě objeví nové obstrukce od lidí, jimž se nelíbí navrhované snížení počtu parkovacích míst na náměstí.

Rekonstrukce Velkého náměstí se stala i tématem nadcházejících obecních voleb v Hradci Králové. Opozice vyčítá vedení radnice, že s rekonstrukcí nedokázalo pohnout. Prakticky všechny strany mají opravu náměstí jako prioritu ve volebních programech. Většina lídrů kandidujících stran míní, že řešením by mohlo být jednání a kompromis s odpůrci chystané přestavby.

Náměstí by mělo město opravit podle návrhu ARN studia architekta Jiřího Krejčíka. Jeho návrh náměstí dělí na část živou s parkováním, podloubím a restauracemi a na klidnější část odpočinkovou, které dominují církevní budovy na jižní straně. Hradecká radnice získala na stavbu i evropskou dotaci, ale v roce 2012 město kvůli obavám, že nestihne termín daný dotací, peníze vrátilo.
0 comments
add comment

Related articles