Hlavní inženýr rekonstrukce Kuksu uvedl, že nerozuměl zakázkám

Publisher
ČTK
05.02.2020 15:25
Czech Republic

Prague


Praha - Hlavní inženýr rekonstrukce barokního areálu Kuks Dalibor Dubový dnes u soudu uvedl, že vůbec nerozuměl problematice zadávání veřejných zakázek. Architekt tvrdí, že právě proto využil při tvorbě zadávací dokumentace a dalších podkladů pomoc spoluobžalovaného Petra Semeniuka. Podle obžaloby muži ušili zakázku na míru vítězné firmě Gema Art Group. Ministerstvo financí chce po čtveřici obviněných náhradu škody, kterou vyčíslilo na 267 milionů korun.


Zakázka "Kuks - Granátové jablko, Hospital - revitalizace obnovy" vyšla na více než 322 milionů, z čehož bylo přes 314 milionů hrazeno z peněz EU. Tendr v roce 2013 vyhrálo Sdružení Hochtief.CZ - Gema Art Group. Dubový předtím v letech 2011 a 2012 posílal interní informace z tvorby zadávacích podmínek prostřednictvím e-mailů svému známému Semeniukovi, který je podle státní zástupkyně přeposílal dvěma zaměstnancům Gemy. Firma pak údajně podobu příslušných dokumentů ovlivnila tak, aby jí zadání vyhovovalo.

Sedmašedesátiletý Dubový dnes řekl, že s obžalobou nesouhlasí, a popřel, že by v tendru někomu zjednával výhodu. Komunikaci se Semeniukem však přiznal. Z architektovy výpovědi vyplynulo, že post hlavního inženýra projektu rekonstrukce, který získal u Národního památkového ústavu, byl nad jeho síly.

"V roce 2010 jsem viděl na internetu výzvu k přihlášení se do výběrového řízení na hlavního inženýra projektu. Zaujalo mě to. V roce 2015 jsem měl jít do důchodu, stavba byla na čtyři roky, a tak jsem si říkal, že si v závěru kariéry zkusím něco nového," popsal Dubový ve výpovědi u pražského městského soudu. "Nikdy nezaznělo, že budu sestavovat zadávací dokumentaci. K tomu jsem byl naprosto nekvalifikovaný," zdůraznil. Státní zástupkyně však poukázala na to, že součinnost při tvorbě zadání zakázek měl v pracovní smlouvě.

Dubový, který byl i členem hodnotící komise, uvedl, že vytvoření zadávací dokumentace po něm požadoval manažer projektu. "Dostal jsem to nařízením od svého šéfa, a protože jsem stará škola, nad rozkazy se příliš nezamýšlím. Se zákonem o veřejných zakázkách jsem pracoval poprvé. Byli jsme v neuvěřitelném časovém presu. Došly mi síly a rozumy," řekl.

Z oficiálních konzultačních míst mu podle jeho tvrzení nikdo nechtěl pomoci. Proto přijal nabídku Semeniuka, kterého údajně předtím neznal a který se původně přišel zeptat, zda by se jeho firma nemohla na rekonstrukci Kuksu nějak podílet. "Pomáhal mi strukturovat tu veřejnou zakázku. Já jsem rekonstrukci dělal v životě jednu a to nebylo v režimu veřejné zakázky," sdělil architekt.

"Uvěřil jsem tomu, že je v této věci šíbr," odpověděl Dubový na dotaz soudkyně, proč si myslel, že Semeniuk je odborníkem na kulturní památky, když ve skutečnosti dělal technický dozor na železnici. "On byl stavař, já stavař. Bral jsem to jako kolegiální výpomoc. Nic za to nechtěl a já taky ne," prohlásil. Na poznámku soudkyně, že zasíláním interních informací Semeniukovi porušoval Dubový svou povinnost mlčenlivosti, řekl, že jeho elementárním cílem bylo stavbu realizovat a odevzdat.

Semeniuk byl radním Prahy 22 (za SOUSEDÉ). Po podání obžaloby z funkce odstoupil a při té příležitosti popřel vinu. Z hlavního líčení se dnes omluvil ze zdravotních důvodů. Obžalobě čelí ještě statutární ředitel Gemy Zdeněk Fučík, který k soudu rovněž nedorazil, a členka dozorčí rady firmy Kateřina Richterová. Ta ve věci odmítla vypovídat.

Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a za poškození finančních zájmů EU hrozí Dubovému, Fučíkovi a Richterové až deset let vězení. Semeniuk může dostat až dvanáctiletý trest, protože je obviněný také z padělání směnky na 12 milionů korun s Fučíkovým podpisem. Obžaloba věří, že směnku zfalšoval, protože se s Fučíkem zřejmě nedohodl na odměně za svou činnost při přípravě zakázky.
0 comments
add comment

Related articles