Generální rekonstrukce Klementina začne až po vzniku nové budovy

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
25.04.2007 09:55
Czech Republic

Prague

Praha - Národní knihovna (NK) má před sebou vedle stavby nové budovy, která má svoji podobu i podporu Prahy a státu, také rekonstrukci své historické budovy Klementina. Knihovna ji má rozloženou do tří fází, přičemž ta zásadní ale závisí právě na existenci druhého objektu. Do nové budovy na Letné se mají odstěhovat novodobé knihovní fondy v počtu milionů kusů; až pak bude moci být generální rekonstrukce Klementina dokončena.

    Náklady na rekonstrukci bývalé jezuitské koleje, jednoho z nejrozsáhlejších architektonických areálů v Praze, odhadla NK na miliardu korun. Slíbenou ji má podle loňského rozhodnutí vlády spolu s dvěma miliardami na stavbu nové budovy v  rámci programu péče o takzvaný národní poklad. "Budeme asi potřebovat méně než plánovaných 0,97 miliardy korun. Některé práce jsme již udělali a hradili jsme je z jiných zdrojů," řekl ČTK ředitel NK Vlastimil Ježek.
    Výběrové řízení na projektového manažera rekonstrukce Klementina končí v těchto dnech. Do prázdnin chce NK vypsat konkurz na projektanta a výběrové řízení na generálního zhotovitele rekonstrukce plánuje na příští rok.
    První fáze rekonstrukce či revitalizace, jak knihovna opravy historické budovy nazývá, skončí příští rok. Patří do ní i otevření občerstvení a kavárny v knihovně, oprava fasád a křídla, které vede do Karlovy ulice.
    Ve druhé fázi se z Klementina v  roce 2009 odstěhuje Státní technická knihovna, jež je v Klementinu v nájmu a staví si vlastní budovu. "Do tohoto křídla se pak nastěhuje Slovanská knihovna, čemuž budou také předcházet dílčí úpravy prostor," řekl Ježek.
    Kolaudaci nové budovy NK plánuje na rok 2010, stěhování novodobých fondů, s nímž souvisí třetí fáze oprav Klementina, a slavnostní otevření nové knihovny pak do konce roku 2011.
    Ježek zamýšlí Klementinum více otevřít - vedle knihovnické funkce, jež bude stále základem, chce knihovnu návštěvnickou a výukovou; v  areálu by se podle něj mohly i konat kongresy.
    Vedle astronomické věže, barokního sálu a Zrcadlové kaple si návštěvníky představuje i v astronomickém a matematickém sále, kde jsou teď kanceláře. Původní mobiliář těchto sálů je uložen ve dvou státních muzeích a rád by jej získal jako dlouhodobé zápůjčky.
    S generální rekonstrukcí Klementina souvisí i částečná změna jeho využití. Po odstěhování množství knih najdou v historických prostorech svá sídla některé instituce - dnes už v Klementinu sídlí Svaz knihkupců a nakladatelů, brzy by se měl stěhovat PEN klub, NK jedná i s Knihovnou Václava Havla a Obcí spisovatelů.
    Ježek by rád v souvislosti s rekonstrukcí objektu na jeho dvoře vyloučil automobilový provoz, parkování chce zajistit nově vybudovaným parkovištěm pod Hospodářským dvorem. Nově by chtěl založit barokní zahradu, byť v areálu nikdy nebyla.
    Kapacita nové budovy by měla podle NK stačit na asi 50 let, depozitář bude stavěn pro deset milionů knih; dnes fondy NK čítají přes šest milionů kusů. V Klementinu zůstanou historické fondy, tedy knihy a tisky do roku 1801, a NK se svým dnešním sídlem také počítá jako s prostorovou rezervou. Nyní využívaný depozitář v Hostivaři si knihovna ponechá - kromě úložného prostoru jsou v něm také například zařízení pro konzervaci a restaurování knih. Jeho prostory ale nabídne některým pražským kulturním institucím.
0 comments
add comment

Related articles