FN Olomouc zprovoznila nový pavilon hematoonkologie za 160 mil. Kč

Olomouc – Lepší podmínky pro péči o pacienty s nemocemi krve nabízí nový ambulantní pavilon hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Dnes byl slavnostně otevřen s měsíčním předstihem oproti původnímu harmonogramu. "Pavilon bude v plném provozu od října," řekl ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.

Stavba nového pavilonu stála 160 milionů korun. Původní projekt podle Havlíka počítal s investicí přesahují 200 milionů korun. "Stavbu jsme vysoutěžili za zhruba 180 milionů korun a v rámci spolupráce s architektem a zhotovitelem se ještě podařilo najít určité vnitřní úspory, aby to nebylo na úkor kvality, ale spíše naopak," podotkl Havlík.

Pavilon je vedle kliniky kožních a pohlavních nemocí, v jejímž přízemí funguje komplex hematologických laboratoří, které byly vybudovány nedávno. Nový pavilon má devět vyšetřoven, pět odběrových míst, místnost pro lékařské výkony, dva denní stacionáře pro podání léčby a transfuzních přípravků.

"Tato budova nahrazuje jednu zcela nefunkční a pro poskytování medicíny možná už od začátku nevhodnou budovu," řekl Havlík. Ve staré ambulanci hematoonkologické kliniky měli lékaři k dispozici pouze pět vyšetřoven s jednou malou a špatně dostupnou čekárnou. Čtyři odběrová místa fungovala v nevyhovující místnosti.

Nová budova má pět nadzemních a jedno podzemní podlaží. Při jejím návrhu byl simulován pohyb pacienta od jeho příjezdu do areálu, vstupu na ambulanci, řešení odběrů a vyšetření lékařem až po pobyt na stacionáři, podání terapie či transfuze. Díky tomu bude provoz kliniky plynulý. Výhodou nové budovy je také její dobrá dopravní dostupnost především pro sanitní vozy a krátká vzdálenost od parkovacích míst pro veřejnost.

Stavba pavilonu hematoonkologické kliniky byla projektována jako nízkoenergetická pasivní budova. Interiér pavilonu doplnila umělecká díla. Ambulantní pavilon bude podle Havlíka základem nového onkologického centra, které by v budoucnu mělo být vybudováno na prostranství v sousedství dětské kliniky FN Olomouc.

FN Olomouc je největším zdravotnickým zařízením v Olomouckém kraji a šestou největší nemocnicí v ČR. Zařízení má pět desítek pracovišť, skoro 1200 lůžek a téměř 3500 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců.
0 comments
add comment