Děkan fakulty architektury je uveden na zdi slávy v Delftu

Publisher
ČTK
28.04.2009 16:25
Czech Republic

Prague

Praha - Jméno děkana Fakulty architektury ČVUT Zdeňka Zavřela je zapsané na zdi slávy Technické univerzity v Delftu, nejstarší technické univerzity v Nizozemsku. Tamní fakultu architektury loni zničil požár a koná se architektonická soutěž na novou školu. V dočasném sídle fakulty vyrostla zeď slávy, která je věnovaná evropským i zámořským architektům.
    Mezi 113 jmény je i český architekt a pedagog Zavřel, který v době svého nizozemského exilu učil právě v Delftu, sdělil ČTK redaktor fakultního bulletinu Alfa Jiří Horský.
    Představitelé delftské školy vybírali zmíněný počet jmen z  autorit celé historie architektury. "V této galerii by neměli chybět ani ti, kteří své poslání spojili s nizozemskou nejvýznamnější líhní tvůrců 'umění stavby'," uvedl Horský. Zavřel, který ve škole působil v 80. letech, vychoval řadu dnešních předních nizozemských architektů.
    Zavřel vystudoval architekturu na ČVUT v Praze v roce 1966, druhý inženýrský titul získal v Delftu v roce 1983. Na této škole pak působil po řadu let jako pedagog a vědecký pracovník.
    Jeho profesionální začátky jsou v libereckém Sialu u  architektů Miroslava Masáka a Karla Hubáčka. Po odchodu do exilu koncem 70. let se profiloval ve světoznámé kanceláři v Rotterdamu Van den Broek en Bakema, v  80. letech si otevřel tamtéž vlastní kancelář. V 90. letech se podílel na počátcích Obce architektů v Čechách a v roce 1998 získal Cenu Obce architektů za své dílo.
    Zavřelovy práce se dotýkají mnoha stavebních typologií. Vedle základního tématu, jímž je městské bydlení, se věnoval stavbám škol, v  posledních letech se pak zabýval i administrativními a reprezentativními stavbami, postavil například budovu nizozemského velvyslanectví v Ghaně. Vedle projektové činnosti patří k Zavřelovu zájmu i výzkum v oboru udržitelného rozvoje.
    Jeho návrhy byly oceněny v řadě soutěží. V roce 1978 získal cenu v soutěži na renovaci Hlavního nádraží v Praze (spolu s Johnem Eislerem, Daliborem Vokáčem a Emilem Přikrylem), ceny v soutěžích o řadu obytných komplexů v Nizozemsku, zvítězil v soutěži Evropské unie o užití sluneční energie v  bydlení, dostal první cenu v národní soutěži o městskou školu v přístavních územích Amsterodamu (realizace 1992) a zvítězil v soutěži na České kulturní centrum v Paříži, které se podle jeho projektu postavilo v roce 1997.
    V 90. letech se stal sekretářem Czechoslovak Architectural Foundation (Spolku českých a slovenských architektů v zahraničí), jehož byl čestným předsedou Jan Kaplický. Z této pozice se snažil uplatňovat znalosti v oblasti bytové výstavby z Nizozemska v ČR.
    V roce 2007 byl jmenován docentem v oboru architektury na VUT Brno, letos absolvoval profesorské řízení a po rozhodnutí Vědecké rady VUT Brno byl navržen na jmenování profesorem.
0 comments
add comment