Bývalá prvorepubliková jatka v Hradci Králové by mohla získat nové využití

Publisher
ČTK
28.02.2023 19:00
Czech Republic

Hradec Králové

Hradec Králové - Areál bývalých prvorepublikových jatek v Hradci Králové by mohl v budoucnu získat nové využití. Za zachování jatek a jejich využití například pro kulturu se v petici zasazuje skupina obyvatel. Dnes petenti svůj požadavek přednesli na zasedání zastupitelstva. Z loňských voleb vzešlá nová koalice města si rozvoj lokality a její přeměnu dala do programovém prohlášení jako jednu z důležitých věcí v oblasti rozvoje a investic.


Zástupci radnice uvedli, že město o prodeji areálu ani o jeho demolici neuvažuje. Petici za zachování jatek podepsalo přes 200 lidí. Učinili tak především z obavy, aby město nepřistoupilo ke zbourání areálu nebo jeho prodeji.

Areál Veřejných ústředních jatek spolku řezníků a uzenářů a města Hradec Králové v Kydlinovské ulici v severozápadní části města vznikl v modernistickém slohu v letech 1930 až 1931 podle návrhu architekta Josefa Vyleťala. Nejcennější část tvoří zejména hlavní objekt porážkové haly s vodárenskou věží, budova chlévů a budova takzvané žaludkárny. V provozu byla jatka do konce 50. let, později nové místo našla v nové provozu v Březhradu. Areál, v němž se zachovala i část historického vybavení, patří městu a zatím slouží jako sklad stavebnin.

"Bývalé průmyslové areály skýtají velké množství využití, od výroby a skladovacích prostor až po kulturní centra, galerie či obytné prostory," řekl dnes na zasedání zastupitelů předseda petičního výboru Kryštof Kučera. Za příklad úspěšné přeměny uvedl konverzi bývalých ostravských jatek na městskou galerii současného umění Plato.

Areál by mohl v budoucnu získat památkovou ochranu, protože Společnost ochránců památek ve východních Čechách podala na ministerstvo kultury návrh na prohlášení areálu za kulturní památku. "Jedná se o ojedinělý příklad meziválečné průmyslové architektury jatek nejen v kontextu Hradce Králové a východních Čech, ale i v celé ČR. V Hradci jde o ojedinělý příklad prvorepublikové průmyslové architektury," uvedl Kučera, který je i autorem návrhu na prohlášení jatek za kulturní památku.

Představitelé města uvedli, že jednání o dalším využití areálu by mělo přijít na řadu poté, co se k věci vyjádří ministerstvo kultury. Zastupitelé dnes vzali petici na vědomí.

Bývalá tovární čtvrť by přeměnou a využitím jatek podle petentů získala nový impuls pro budoucí rozvoj. "Zřízení kulturní instituce na jatkách by přispělo k většímu povědomí o této dosud málo známé, ale zajímavé památce i celé městské části, v níž se nachází," uvedl Kučera.

Koalici v Hradci Králové po volbách v září 2022 tvoří koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení.
0 comments
add comment