Brno chce být Evropské hlavní město kultury pro rok 2028

Publisher
ČTK
13.03.2019 20:00
Czech Republic

Brno

Brno - Odbor kultury brněnského magistrátu přijme pět nových zaměstnanců, jejichž úkolem bude příprava kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Novinářům to dnes po jednání rady řekl radní pro kulturu Marek Fišer (za Piráty). Podle něj je kandidatura pro Brno příležitostí. Města, která v minulosti titul obdržela, zaznamenala vyšší počet návštěvníků. V roce 2028 navíc uplyne 100 let od úmrtí skladatele Leoše Janáčka, který v Brně žil a působil, ale také 100 let od vzniku brněnských veletrhů.


Ocenění dostane jedno české a jedno francouzské město. "Ze zkušeností ostatních měst, která titul získala, vyplývá, že je dobré začít s přípravou zhruba deset let předem a vytvořit samostatný tým, který se bude naplno věnovat přípravě kandidatury," uvedl Fišer.

V odboru kultury tak vznikne nové oddělení koncepce a rozvoje. V něm budou nový vedoucí, specialista kulturních analýz, dva koordinátoři spolupráce a ekonom. Vedení Brna plánuje letos kandidaturu projednat a následně schválit přípravu přihlášky do soutěže včetně vyčlenění potřebných financí. Rozpočet na přípravnou fázi pro toto volební období je kolem 30 milionů korun.

Soutěž Evropské hlavní město kultury je projektem Evropské unie, jehož posláním je sblížení národů Evropy. Ocenění uděluje Rada ministrů kultury na dobu jednoho roku. Termín pro podání přihlášek je do konce roku 2022. Titul obdržela v roce 2000 Praha, o 15 let později Plzeň. "Města, která v minulosti titul obdržela, zaznamenala nejen vysoký počet návštěvníků v samotném roce oslav, ale také stabilní nárůst počtu turistů. Má to dopad jak na nárůst tržeb v podnicích, tak na růst pracovních míst v regionu," uvedla Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu.
0 comments
add comment

Related articles