Brněnská AZ Tower je už 10 let nejvyšší budovou v ČR

Praha – Před deseti lety, 27. března 2013, byla dokončena stavba brněnské budovy AZ Tower, která se s výškou 111 metrů stala nej- vyšším domem Česka. O dva metry překonala pražský City Tower, který držel rekord od roku 2007. Budova byla otevřena v červnu 2013 a její stavba stála 800 milionů korun.

AZ Tower má 30 nadzemních a dvě podzemní podlaží. Je navržena jako multifunkční komplex. Ve třípodlažním podstavci jsou umístěny obchody, restaurace, autosalon se servisem a fitness centrum. Ve věži jsou pak kanceláře a v horních patrech 17 apartmánů a ve 28. a 29. podlaží se nachází luxusní mezonet s bazénem. Neobvyklý tvar budově vtiskla brněnská kancelář Burian-Křivinka.

AZ Tower stojí v brněnské městské části Štýřice mezi ulicemi Pražákova a Heršpická. Této lokalitě se v nadsázce přezdívá "brněnský Manhattan". Kromě AZ Tower tam stojí například 60 metrů vysoký M-Palác či o 25 metrů vyšší kancelářská věž Spielberk Office Centre. Již několik let se hovoří o tom, že by tam měl vyrůst 117 metrový Palác Heršpická, jehož podobu navrhla známá česká architektka Eva Jiřičná.

Nejvyšší budovu by v budoucnu mohla mít Ostrava. Městští zastupitelé v roce 2020 rozhodli o prodeji pozemku v centru města, na němž chce ostravská společnost RT Torax vybudovat obchodně administrativní centrum s hotelem a byty v objektu s 60 patry a výškou 238 metrů. Stavba v lokalitě nazývané Slza by podle předpokladů měla stát přes dvě miliardy korun. Definitivní podoba mrakodrapu vzejde z architektonické soutěže a podle investora je zahájení stavby plánováno na rok 2028, dokončení pak nejpozději do roku 2032. Objekt nazvaný Ostrava Tower by se mohl stát novou dominantou krajské metropole.
0 comments
add comment

Related articles