Architektura 80. let v dokumentech cosa.tv

Source
cosa.tv
Publisher
Tisková zpráva
20.07.2019 19:25
Josef Pleskot
Vlado Milunić
Jan Línek
Michal Brix
Zdeněk Hölzel

V roce 2017 natočilo družstvo Cosa tři dokumenty ukazující nejen architektonické realizace 80. let, ale díky rozhovorům s autory projektů také myšlenkové zázemí architektonické profese dané doby. V roce 2018 Cosa navázala dalšími čtyřmi dokumenty, soustředícími se převážně na vztah postmoderní teorie k tehdejší československé praxi. V dokumentech opět promlouvají autoři staveb – Josef Pleskot, Vlado Milunić, Jan Línek, Michal Brix a Zdeněk Hölzel, rozhovory s nimi vedou Rostislav švácha, Jana Pavlová a Michaela Janečková.

Věnovat se architektuře doby normalizace je rozhodnutím strategickým – sorela padesátých let byla akceptována, “zlatá šedesátá” téměř adorována, z let sedmdesátých jsou uznáváni pohrobci předchozí dekády, jakými jsou například tehdy dokončené stavby Machoninů nebo SIALu. Architektura 80.let bez povšimnutí mizí a je zatím jen cílem návštěv podivných “fajnšmekrů”. Není ještě dost stará, aby si zasloužila památkovou ochranu, navíc je často prodchnuta duchem postmoderny, dnes nepříliš populární estetikou. U mnohých staveb probíhají – nebo již bohužel proběhly – zásadní rekonstrukce, přestavby a dostavby. Realizace z této doby nejsou prozatím běžným předmětem památkové ochrany, proto je důležité zaznamenat nejen dochovanou původní podobu, ale také vzpomínky autorů na ideové zdroje, inspirace či podmínky realizace v dané době.

Videodokumenty usilují vzbudit v divácích zájem a porozumění pro stavby z 80. a počátku 90. let. Ty stále čekají na podrobnější uměleckohistorické zpracování a pozornost veřejnosti.

> Postmoderní stavby Josefa Pleskota
> Tři stavby Zdeňka Hölzela
> Postmoderní stavby na sídlišti Stodůlky
> Domovy seniorů od Jana Línka a Vlada Miluniće
0 comments
add comment