Za zřícení archivu v Kolíně nad Rýnem soud uložil podmínku

Publisher
ČTK
12.10.2018 12:55
Germany

Cologne


Kolín nad Rýnem - Téměř deset let po zřícení budovy městského archivu v Kolíně nad Rýnem, při kterém zahynuli dva lidé, vynesl dnes soud verdikt nad čtveřicí obžalovanou ze zabití z nedbalosti. Zaměstnance kolínského dopravního podniku (KVB), který měl na starosti dozor nad stavbou podzemní dráhy, shledal vinným a uložil mu osmiměsíční podmíněný trest. Dva zaměstnance stavebních firem a jednu další pracovnici KVB obžaloby zprostil, informovala agentura DPA.

Městský archiv se v březnu 2009 propadl do šachty budované pro podzemní dráhu. Obhájci se snažili argumentovat, že přesnou příčinu zřícení se nepodařilo zjistit. Soud ale ve verdiktu uvedl, že "jednoznačně a bez pochyb" se podařilo prokázat, že za neštěstí mohly závažné konstrukční chyby při stavbě podzemní dráhy.

Při zřícení budovy zahynuli dva lidé a materiální škody byly vyčísleny na 1,2 miliardy eur (31 miliard korun).

Kolínský městský archiv byl největším německým komunálním archivem s mnoha vzácnými dokumenty. Byly v něm uloženy například rukopisy nositele Nobelovy ceny za literaturu Heinricha Bölla, někdejšího kolínského starosty a pozdějšího prvního spolkového kancléře Konrada Adenauera či Karla Marxe a Bedřicha Engelse.

Devadesát pět procent archiválií se podařilo po zřícení budovy v sutinách najít a zachránit. Některé z nich ale byly vážně poškozeny. Než se podaří vše zrestaurovat, mohlo by to podle vedení archivu trvat až třicet let.

V roce 2020 by se měla v Kolíně nad Rýnem otevřít nová budova městského archivu.
0 comments
add comment