Voliči v Mexiku rozhodli o zastavení výstavby nového letiště


Mexiko - Obyvatelé Mexika ve sporném referendu rozhodli, že chtějí zastavit výstavbu mezinárodního letiště pro metropoli Mexika, která je největší investicí do infrastruktury v zemi za posledních několik desetiletí. Pro zastavení stavby se vyslovilo 70 procent voličů, účast byla ale velmi nízká. Nastupující prezident Andrés Manuel López Obrador uvedl, že bude výsledek hlasování respektovat. Projekt za 13 miliard dolarů (295 miliard Kč) je přitom už z jedné třetiny hotový, informovala agentura AP.

"Rozhodnutí občanů je demokratické a racionální," uvedl López Obrador. "Lid rozhodl," dodal. Co se stane s již provedenou výstavbou v místě, kde mělo letiště stát, není jasné. Podnikatelé už dříve varovali, že zastavení projektu může ohrozit mexickou ekonomiku.

Referendum se konalo minulý týden od čtvrtka do neděle. Bylo pouze neformální, neboť López Obrador se prezidentem stane až 1. prosince. Politik ale již dříve řekl, že bude závěry hlasování respektovat, protože v demokracii se má poslouchat hlas lidu.

Hlasování se stalo terčem kritiky mimo jiné kvůli velmi nízké účasti - ve 129milionové zemi hlasoval totiž jen něco přes milion voličů. Nastupující prezident ale veškerou kritiku odmítá. Jak uvedl, Mexičané ustoupením od projektu ušetří asi pět miliard dolarů (114 miliard Kč). Nejdůležitější je ale podle něj to, že zastavením projektu "bude ukončena korupce".

S výstavbou nového mezinárodního letiště blízko města Texcoco, asi 30 kilometrů od centra metropole Mexika, začala nynější vláda prezidenta Enriqua Peňi Nieta v roce 2015. Do letošního září uzavřela v rámci tohoto projektu na 470 smluv s firmami, mezi nimiž jsou i podniky nejbohatšího muže Mexika Carlose Slima, upozornil deník El País.

Nové letiště mělo nahradit současné mezinárodní letiště Benita Juáreze, které je nejfrekventovanějším letištěm v Latinské Americe. Toto letiště, které přepraví ročně na 42 milionů pasažérů, je totiž sevřeno v obytné zóně metropole a už ho nelze více rozšířit.

Místo výstavby nového letiště v oblasti Texcoco nastupující prezident López Obrador podporuje renovaci současného letiště Benita Juáreze a výstavbu nového letiště na místě vojenské letecké základny u obce Santa Lucía, která leží asi 50 kilometrů od centra metropole Mexika.
0 comments
add comment

Related articles