V nejstarší středoevropské synagoze je muzeum

Publisher
ČTK
27.10.2009 10:25
Czech Republic

Hradec Králové

Erfurt (Německo) - Nejstarší synagogu ve střední Evropě si mohou ode dneška prohlédnout zájemci v německém Erfurtu. Někdejší židovský svatostánek z 11. století s pohnutou historií se proměnil v muzeum, které představuje židovský středověký poklad. Na svém webu o tom informovalo uskupení "Židovský život v Erfurtu". Pražská Staronová synagoga, která je nejstarší fungující synagogou na světě, pochází ze 13. století.

    Se stavbou erfurtské synagogy se začalo v roce 1094. Vyrostla jen pár metrů od radnice. Už ve 12. století se podle agentury DPA svatostánek dočkal gotické přestavby. Kolem roku 1270 se rozšířil a vznikl působivý štít s rosetou, který se zachoval dodnes.
    Po morové ráně, z níž obyvatelé vinili židy, komunitu stihl v roce 1349 pogrom. Nepřežilo ho 900 lidí a synagoga byla poničena. Město ji pak prodalo kupci, který ji přestavěl na sklad. V 19. století byl v objektu taneční sál, hostinec a kuželna. Po staletích se na původní účel stavby zapomnělo, což ji za nacismu uchránilo před zničením.
    Odborníci ale tušili, že se v jádru města nachází stará synagoga. Průzkum začal koncem 80. let minulého století. Rozpadlou budovu nyní město opravilo z peněz EU, státu a spolkové země Durynsko. Rekonstrukce a zřízení výstavy stály kolem dvou milionů eur (asi 50 milionů korun).
    Návštěvníci si mohou ode dneška prohlédnout nejen starou bibli na pergamenu v hebrejštině, ale i vzácný židovský poklad. Před zhruba 660 lety ho podle DPA před pogromem pod práh jednoho z domů zakopal místní obchodník. Cenný je zvlášť veliký snubní prsten v podobě gotického domu či chrámu ze 13. či z počátku 14. století. Za nejvýznamnější vystavený "předmět" ale vedení muzea považuje synagogu.
    "Památka je naším exponátem číslo jedna. S ní může Erfurt kulturně historicky a kulturně politicky skutečně zabodovat," řekla DPA šéfka muzea Ines Beeseová. Věří, že se Erfurt díky opravené Staré synagoze, židovským hřbitovům či středověké rituální lázni mikve stane vedle Prahy, Speyeru či Wormsu jedním z nejdůležitějších židovských center středověku. Město usiluje o zanesení na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
    Předsedkyně Ústřední rady židů v Německu Charlotta Knoblochová věří, že by muzeum mohlo přispět k většímu porozumění mezi židy a německou společností i k oživení erfurtské židovské obce. Její většinu představují přistěhovalci z Ruska.
    Výstavu je možné vidět denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00. Vstupné pro dospělé stojí pět eur (asi 125 korun), pro děti a studenty 1,5 eura (asi 38 korun). Školní třídy mají návštěvu zdarma.
0 comments
add comment