Slovenské církve se kostelů nezbavují, naopak potřebují nové

Publisher
ČTK
19.03.2007 10:20
Slovakia

Bratislava

Bratislava - Církve na Slovensku se nezbavují svých kostelů, jejichž údržba stojí mnoho peněz. Mají totiž stále dost věřících a tak jen ojediněle nabízejí církevní objekty pro světské potřeby. Naprostá většina historických kostelů či chrámů je podle ankety ČTK naopak stále využívána pro své původní účely a církve ještě budují nové.

    "U nás nikdy nebylo zvykem, že by se kostel z ekonomických či jiných důvodů musel přestat používat a dát na jiné účely," řekl ČTK tajemník trnavského římskokatolického arcibiskupského úřadu Tibor Hajdu. Podobnou zkušenost mají i představitelé dalších diecézí, které ČTK oslovila; mnozí naopak prohlásili, že u nich kostelů přibývá. Ke katolické církvi se hlásí většina Slováků - podle posledního sčítání obyvatel více než dvě třetiny.
    Mluvčí Slovenské biskupské konference Jozef Kováčik tvrdí, že i kdyby počet věřících klesal, církev by své kostely nabízet pro světské účele nechtěla, neboť pro křesťany jsou tyto objekty příliš důležité. "Právě proto tyto budovy nejsou určené k tomu, aby se s nimi v  budoucnosti obchodovalo," řekl Kováčik.
    Na Slovensku sice existuje několik tzv. odsvěcených kostelů, většinou se v nich však přestaly sloužit mše ještě před rokem 1989, tedy v době, kdy komunistický režim v někdejším Československu náboženství potlačoval. Například na Slanickém ostrově na Oravské přehradě se historický kostel přeměnil na muzeum zbourané vesnice. V Banské Štiavnici církev ve čtyřicátých letech minulého století přestala používat kostel Panny Marie Sněžné, který se v 80. letech přeměnil na smuteční síň.
    Ani dvě církve východního ritu - řeckokatolická a pravoslavná - podle svých představitelů v moderní historii na Slovensku žádný svůj chrám nezrušili. "Jsou využité všechny," prohlásil tajemník prešovské pravoslavné eparchie Michal Švajko, podle něhož si naopak pravoslavní věřící na západním Slovensku musí pronajímat kostely či kaple od římskokatolické církve. Využívají podle něj i  dřevěné kostelíky v zapadlých vesnicích na severovýchodě země.
    Řeckokatolická církev, která má na Slovensku třetí největší počet věřících po římských katolících a evangelících, drtivou většinu svých kostelů používá, třebaže eviduje i několik nevyužitých objektů. "V současnosti máme tři nevyužívané zděné chrámy," konstatoval ředitel kanceláře biskupského úřadu v  Prešově Ľubomír Petrík.
    Naopak více nevyužitých kostelů má kalvínská církev, ke které se hlásí hlavně občané maďarské národnosti na jihu Slovenska. Její představitel Sándor Molnár dokonce nevyloučil, že některé z těchto budov by mohly být nabídnuty jiným církvím. "Máme také kostely, které se nyní nepoužívají a pravděpodobně ještě dlouho nebudou. Je to hlavně kolem Rimavské Soboty, kde došlo k vysídlování původního obyvatelstva," prohlásil.
0 comments
add comment