Saúdská Arábie začne stavět nejvyšší budovu světa

Publisher
ČTK
22.04.2014 20:45
Rijád - Saúdská Arábie plánuje začít již příští týden s výstavbou nové nejvyšší budovy světa. Mrakodrap Kingdom Tower (Královská věž) by měl mít 200 pater a dosahovat výšky jednoho kilometru, uvedla americká zpravodajská televize CNN. Bude stát v saúdskoarabské Džiddě. Nejvyšší budovou světa je nyní mrakodrap Burdž Chalífa, který se nachází v Dubaji ve Spojených arabských emirátech a je vysoký 828 metrů.
    Výstavba Kingdom Tower bude stát 1,23 miliardy dolarů (24,4 miliardy Kč) a bude při ní použito 80.000 tun oceli, napsal list Saudi Gazette. Vybudovat takto vysoký mrakodrap, navíc na pobřeží, nebude jednoduché. Základy budovy mají být 60 metrů hluboké a věž musí být vystavena z velmi odolného materiálu. I proto společnost Advanced Construction Technology Services nyní testuje různé druhy betonů.
    Problémy mohou nastat i s nápory větru. Aby se tomu zabránilo, budova bude pravidelně měnit svůj tvar. "Vzhledem k tomu, že každých několik pater bude mít budova jiný tvar, vítr se bude pohybovat kolem ní a nápory nebudou tak extrémní jako v případě jednolité stavby," uvedl architekt Gordon Gill z chicagské společnosti Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, která je autorem projektu.
0 comments
add comment

Related articles