Pritzkerovu cenu 2020 získaly Yvonne Farrell a Shelley McNamara

Source
The Hyatt Foundation
Publisher
Petr Šmídek
03.03.2020 17:00
Yvonne Farrell
Shelley McNamara
Grafton Architects

Letošní Pritzkerova cena putuje za zakladatelkami irského studia Grafton Architects. Tato dublinská kancelář založená dvojicí architektek Yvonne Farrell a Shelley McNamara vešla do globálního povědomí odborné obce již před dvěma lety, kdy působily jako kurátorky 16. architektonického bienále v Benátkách. Na irské akademické i profesní půdě jsou však obě architekty významnými osobnostmi již od konce 70. let minulého století. Odborná porota americké The Hyatt Foundation vybírající letošní držitelky Pritzkerovy ceny navíc potvrdila rozhodnutí Královského institutu britských architektů, který Farrell s McNamara před necelými třemi týdny udělil Zlatou medaili RIBA 2020.

Ve více než čtyřicetileté historii udělování Pritzkerovy ceny se Yvonne Farrell a Shelley McNamara stávají teprve čtvrtými držitelkami. První samostatnou držitelkou Pritzkerovy ceny byla britská architektka s iráckým původem Zaha M. Hadid, která prestižní ocenění získala v roce 2004 (přesně čtvrtstoletí od udělení první ceny Philipu Johnsonovi v roce 1979). O šest let později v roce 2010 si Kazuyo Sejima musela o cenu rozdělit se svým společníkem ze SANAA Ryue Nishizawou a před třemi lety v roce 2017 byla Carme Pigem jednou z trojice španělského studia RCR. Bouřlivě rozebíranou kapitolou bylo v roce 1991 udělení ceny Robertu Venturimu a opomenutí jeho dlouholeté životní i profesní partnerky Denise Scott Brown, což napravila až Asociace amerických architektů, která oběma udělila v roce 2016 Zlatou medaili AIA.


Obě architektky se kromě provozování vlastní architektonické praxe věnují také akademické činnosti. Svoji architektonickou kancelář založily o rok dříve, než se začala udělovat Pritzkerova cena. Po čtvrtstoletí výuky na domovské University College v Dublinu, působily obě architektky také na prestižních amerických univerzitách Harvard a Yale a v současnosti vyučují na akademii v Mendrisiu. Velké uznání kolegů získaly při posledním benátském bienále, kdy se naplno projevilo jejich čtyřicetileté umění spolupráce a velkorysosti při architektonické práci.


Zdůvodnění porotců letošní Pritzkerovy ceny: „Yvonne Farrell a Shelley McNamara společně čtyřicet let praktikují architekturu takovým způsobem, který jasně odráží cíle Pritzkerovy ceny: oceňovat architektonické umění a současně naplňovat službu lidem prostřednictvím realizovaných staveb. V roce 1978 založily v irském Dublinu svoji praxi Grafton Architects a důsledně a neochvějně sledují nejvyšší architektonickou kvalitu vždy určenou pro konkrétní místo, konkrétní funkci a zejména pro lidi, kteří stavbu užívají. Jejich dílo zahrnuje četné vzdělávací budovy, obytné, kulturní a občanské stavby. Jsou průkopnicemi v oboru, který je tradičně a doposud převážně mužskou profesí. Svou profesní drahou jsou tak majákem a příkladem pro ostatní.“

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles