Výstava představí návrhy na podobu Horního náměstí v Opavě

Publisher
ČTK
26.08.2010 18:35
Czech Republic

Opava

Vedle stávajících tří návrhů od Chapman Taylor, Petr Franta Architekti a Qarta, které již dříve vybrala odborná porota a obyvatelé města, byly přizvány další čtyři nové architektonické kanceláře – A.LT Architekti, Atelier 38, Maura a New Work.
Opava - Návrhy na podobu zástavby části opavského Horního náměstí představí speciální výstava. Na ní mohou lidé hlasovat a takto podpořit návrh, který se jim osobně nejvíce líbí. Na výsledek hlasování bude brát ohled i  odborná komise, která nakonec vítěze soutěže vybere. Výstava ve stanu přímo na náměstí potrvá od dnešního odpoledne do 5. září. ČTK o tom informoval Tomáš Klíma z developerská skupiny Crestyl.
    Výstava představuje návrhy sedmi architektonických kanceláří, kteří měli navrhnout novou zástavbu jihozápadní uliční fronty Horního náměstí. Otevřena bude včetně víkendů každý den od 11:00 do 18:00 hodin. Obyvatelé Opavy mohou hlasovat přímo na výstavě či prostřednictvím emailové adresy slezanka@crestyl.com.
    Nejvhodnější architektonický návrh na podobu Horního náměstí se hledá od loňského podzimu. Z  původních šesti návrhů komise vybrala šest. Později ale byly přizvány další tři architektonické kanceláře. "Stalo se tak na základě požadavku města, které chtělo rozšířit možnost výběru. Nyní je zpracováno sedm návrhů v pevně určených pohledech a vizualizacích tak, aby byly porovnatelné," uvedl Klíma.
    Dodal, že vítěznou variantu pak Crestyl městu předloží jako svůj návrh řešení. "Cílem je, aby projekt plně odpovídal představám města a jeho občanů. Věříme, že návrhy osloví veřejnost i zástupce města a společně vytvoříme reprezentativní a funkční náměstí," tvrdí Klíma s tím, že developerská skupina hradí všechny náklady spojené s architektonickou soutěží.
    Vítězný návrh nakonec vybere jedenáctičlenná odborná komise. V ní usedne například zástupce města, památkářů či developera. Členem komise je i architekt John Eisler, který například projektoval přestavbu bývalého Veletržního paláce pro Národní galerii v Praze či se podílel na návrzích Umělecko-průmyslového muzea a Etnografického muzea ve Frankfurtu nebo Knihovně umění Yale University. Společně s ním bude návrhy kolegů hodnotit i Josef Pleskot, který patří mezi nejuznávanější současné české architekty.
0 comments
add comment

Related articles