Náprstkovo muzeum vystavuje snímky mayských a inckých staveb

Publisher
ČTK
28.06.2006 12:40
Czech Republic

Prague

Praha - Náprstkovo muzeum ode dneška představuje stavby dvou významných předkolumbovských kultur, Mayů a Inků, tak jak je vyfotografoval v loňském roce orientalista Edgar Knobloch. Na snímcích návštěvníci uvidí pozoruhodnou monumentální architekturu mayské civilizace z Mexika a Guatemaly a stejně slavné stavební památky předkolumbovského Peru.

Prostřednictvím více než 100 barevných fotografií mají všichni zájemci možnost v celkových záběrech i v detailech si prohlédnout nejznámější starověká střediska vybudovaná v rozpětí od klasického období až do španělské conquisty - jako je Palenque, Copán, Chichén Itzá a Uxmal v Mexiku, Tikal v Guatemale a Chanchan, Nazca, Machu Picchu, Pisac, Cuzco a další v Peru.
Výstava však kromě bohatého přehledu indiánské minulosti umožňuje divákům i setkání s indiánskou současností těchto zemí. V kontrastu s krásou stavebních památek jsou živá tržiště a pestrobarevný život současných mayských, aymarských a kečujských vesničanů. Výstava potrvá do 1. října.
Edgar Knobloch promoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v roce 1950. Na univerzitě studoval i arabštinu a dějiny Středního východu a již za studií se věnoval tematice islámského východu, historii a archeologii. Je autorem například románu Smrt Tamerlánova a cestopisů V srdci Asie a Umění Střední Asie.
Svou první výstavu fotografií měl v Náprstkově muzeu již v roce 1960, o pět let později emigroval, nyní je britským občanem a žije spolu se svou manželkou ve Francii. V roce 1996 měl v muzeu výstavu Islámská architektura, o dva roky později představil pod názvem Zeměmi Orientu osm desítek snímků islámské architektury, památek, přírodního bohatství i lidí. Na této výstavě, která byla výsledkem více než třicetileté práce, s ním spolupracovala manželka.

Více o výstavě>
0 comments
add comment