Liberecký fotograf Jiroutek představí kouzlo Ještědu

Source
Petra Laurinová
Publisher
ČTK
12.02.2006 14:50
Czech Republic

Liberec

LIBEREC - Liberecký fotograf Jiří Jiroutek připravuje unikátní výstavu, která představí nejprve Pražanům a potom Londýňanům kouzlo horského hotelu Ještěd, oceněného titulem Stavba století a nově zařazeného mezi národní kulturní památky. Jiroutek dnes ČTK řekl, že výstava je poctou nejen fascinující stavbě, ale i lidskému nasazení, které její výstavbu provázelo.

Putovní výstava ponese titul Fenomén Ještěd a její první zastávkou bude od 31. března do 30. dubna pražská Galerie Jaroslava Frágnera. Záštitu nad ní převzal hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. Výstava, která se tak těsně dotýká Liberce, nezačne svou pouť právě v tam, protože na to nikdo z místních nepřišel.
"Expozice je pokračováním projektu Fenomén Ještěd, který jsem odstartoval vloni, kdy jsem na objednávku liberecké radnice vytvořil kalendář o Ještědu," připomněl Jiroutek. Černobílý kalendář, který měl upozornit na výjimečnost Ještědu i na to, že stavba chátrá a potřebuje generální opravu, se setkal s velikým ohlasem. Ten následně vzbudila i stejnojmenná kniha.
Návštěvníci výstavy ale neuvidí jen fotografie. Jiroutek shromáždil i další unikáty, jež ke stavbě patří. Především realistický model Ještědu, zapůjčený od společnosti Vítkovice, z doby, kdy architekt Karel Hubáček vytvořil svůj ojedinělý architektonický návrh. Vystavovat se bude i zrestaurovaný kavárenský nábytek od architekta Otakara Binara, kterého již je jen pár kousků. K vidění budou i návrhy skleněných plastik profesora Stanislava Libenského či původní jídelní servis a nápojové sklo zapůjčené sklářem Karlem Wunschem, který soupravu určenou jen pro Ještěd navrhoval. Opět jde výjimečnosti, neboť ještědská výbava byla pár týdnů po otevření hotelu a restaurace rozkradena.
O výstavu projevil zájem Londýn, který na rok 2008 chystá expozici o architektuře za železnou oponou v době studené války. "Další zastávky plánuji v Německu a Rakousku," dodal Jiroutek.
Horský hotel Ještěd je hyperboloid vysoký 93 metrů. Unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Veřejnosti slouží od roku 1973. Autor projektu Hubáček za něj získal mezinárodní Perretovu cenu v roce 1969.
0 comments
add comment

Related articles