Centrum DOX prodloužilo výstavu o Janu Kaplickém

Publisher
ČTK
20.07.2010 00:45
Czech Republic

Prague

Jan Kaplický

Praha - Výstavu o architektovi Janu Kaplickém bude možné si prohlédnout po celé prázdniny. Centrum současného umění DOX ji prodloužilo do konce srpna, protože je o ni velký zájem. Týdně si ji prohlédnou tři tisícovky návštěvníků, řekla ČTK Terezie Kaslová z centra DOX. Expozice v centru DOX trvá od dubna a měla původně skončit 2. srpna.
    Výstava nepředstavuje Kaplického jen jako autora nerealizované Národní knihovny, ukazuje i modely jiných budov, návrhy šperků a módy.
    Koncepci výstavy připravila Kaplického přítelkyně a kolegyně - architektka Eva Jiřičná. Pojala ji jako cestu jeho životem a dílem. V duchu ideje, že architekt snad nikdy nepracoval s pravým úhlem, zaplnily výstavní sál objekty zaoblené a zakřivené. Prostoru dominuje vysoká panelová stěna zakroucená do vlnovky, na níž jsou v chronologii Kaplického projekty ve fotografiích a nákresech.
    Ve vitrínách jsou modely staveb a užitných předmětů, vše doplňuje koberec v růžové barvě, kterou autor často užíval. Součástí expozice jsou projekce představující Kaplického přednáškovou činnost, návrhy módy a zásadní inspirační zdroje jeho tvorby.
    Kaplického studio Future Systems se stalo známým svými futuristickými až utopickými návrhy. Budoucnost byla pro tvorbu studia ústředním tématem už v 60. a 70. letech. Zprvu nerealizovatelné tvary budov a předmětů začaly záhy vyhrávat architektonické soutěže a dočkaly se svého vzniku v reálném světě.
    První významnou budovou Kaplického se stalo mediální centrum na stadionu Lord's Cricket Ground, za něž dostaly Future Systems prestižní Stirlingovu cenu. Další významnou budovou je obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který časopis The Independent zařadil do seznamu nejvýznamnějších moderních staveb světa. Výstava ukazuje nejen veřejné stavby, ale i soukromé domy a interiéry módních obchodů.
0 comments
add comment

Related articles