Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo

Source
Dům umění Brno
Publisher
Tisková zpráva
07.05.2018 17:15
Czech Republic

Brno

Alfred Neumann

Ve čtvrtek 10. května 2018 od 17:00 hodin se v brněnském Domě umění, Malinovského náměstí 2 uskuteční vernisáž výstavy Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann - život a dílo.

Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo je vůbec první výstavou o díle Alfreda Neumanna (1900–1968), významného moderního architekta a brněnského rodáka. Neumann začínal v 60. letech v Izraeli a jeho navýsost originální architektura stála stranou kánonu tzv. mezinárodního stylu tehdejší doby: vyhnul se funkcionalistickému a ortogonálnímu výrazu a rozhodl se pro geometrii mnohostěnů.
Na výstavě budou k vidění dosud nezveřejněné fotografie, architektonické výkresy a prostorové modely v životní velikosti zbudovány podle Neumannových nejproslulejších projektů, takže návštěvníci jimi budou moci procházet a získávat vlastní autentický dojem z jeho architektonických geometrií a prostorů.
Výstava a publikace věnována Alfredu Neumannovi byly ve světové premiéře představeny v Kabinet architektury v Ostravě v roce 2015. Brněnská prezentace života a díla Alfreda Neumanna se koná u příležitosti 50. výročí od jeho úmrtí a je součásti kulturního projektu nazvaného Pocta Alfredu Neumannovi.

Výstava významného moderního architekta, brněnského rodáka a pozdějšího studenta vídeňské Akademie, kde studoval pod vedením Petera Behrense. Po ukončení studií se ve 20. letech věnoval návrhům nábytku a následně i staveb, a to v Paříži (1925), Alžírsku (1928–1929) a krátce též v Jihoafrické republice. Během druhé světové války byl pro svůj židovský původ deportován posledním transportem do koncentračního tábora Terezín. Roku 1947 reprezentoval Československo na srazu Congrès International d'Architecture Moderne (CIAM) v anglickém Bridgwateru. Po únoru 1948 emigroval do Izraele, kde žil a působil až do roku 1965. V roce 1952 začal učit na Izraelském technologickém institutu, známém jako Technion, v severoizraelské Haifě, kde se posléze stal děkanem fakulty architektury. Roku 1953 se opět zúčastnil srazu CIAM, tentokráte ve francouzském Aix-en-Provence, kde reprezentoval Izrael. V roce 1958 se vydal na cestu kolem světa, aby nalezl nové inspirace. O rok později založil vlastní architektonický ateliér, do něhož přizval dva své žáky z Technionu: Cviho Heckera a Eldara Šarona. Společně vyhráli mimo jiné soutěž na návrh budovy radnice ve městě Bat Jam. V letech 1961 až 1963 probíhala, souběžně s realizací projektu arabského města AnRafa, výstavba nájemního domu Dubiner v Ramat Ganu dle návrhu Neumannova ateliéru. Ve svých šedesáti pěti letech z Izraele odešel a přestěhoval se do Kanady, kde začal učit na univerzitě Laval v Québecu, založil školu architektury a kde na podzim 1968 po krátké nemoci zemřel.

Termín výstavy: 11. 5. – 10. 6. 2018
Místo konání: Galerie Jaroslava Krále, Dům umění města Brna
Otevřeno: út – ne 10 – 18 h
Vernisáž: 10.5.2018 17:00 h
Kurátoři:
Rafi Segal, Tadeáš Goryczka, Zvi Hecker

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles