Soutěž na Centrum přírodovědných a technických oborů UJEP

Publisher
ČTK
16.02.2015 19:30
Czech Republic

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Ústecká Univerzita J. E. Purkyně chystá stavbu Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO). Do přípravy už investovala 590 milionů korun. Teď vypsala architektonickou soutěž, podle vítězného návrhu objekt postaví. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací Věstníku veřejných zakázek.
    Stavbu centra vnímá jako jednu z priorit nově zvolený rektor Martin Balej. Po svém zvolení řekl, že nebude jednoduché přesvědčit některé vyučující, aby se ze svých stávajících laboratoří přestěhovali. Objekt postaví univerzita v areálu kampusu na místě původního nemocničního pavilonu A.
    Budova bývalé porodnice byla srovnána se zemí přes protesty některých historiků a architektů. Původní projekt stavby dokončené v roce 1937 byl dílem ústeckých architektů F. J. Arnolda a E. Kroba. Univerzita tehdy argumentovala tím, že dispozice objektu nevyhovuje potřebám výuky a rozvoji vědy a výzkumu. Slíbila tehdy, že na novou budovu vypíše soutěž.
    Návrhy na nový objekt mohou zájemci podávat do 3. dubna. Odborná porota složená většinou z architektů, mezi kterými je třeba Jan Jehlík či Jakub Cigler, z nich vybere pět, které postoupí do druhého kola. "Z vybraných pěti návrhů vzejde vítězný projekt, podle kterého bude stavba realizována," uvedl prorektor pro vnější vztahy Zdeněk Radvanovský.
    Ústecká univerzita získala areál o rozloze 90.000 m² v roce 2003 po přestěhování Masarykovy nemocnice do lokality Bukov. V kampusu už je fakulta umění a designu, jejíž stavba stála 253 milionů korun, fakulta sociálně ekonomická a další. Nedávno byla otevřena budova filozofické fakulty, náklady na rekonstrukci dvou někdejších nemocničních objektů činily 262 milionů korun.
    UJEP je jedinou univerzitou v Ústeckém kraji, byla otevřena 28. září 1991. Tvoří ji sedm fakult, má téměř 1000 zaměstnanců a 11.000 studentů.
0 comments
add comment

Related articles