Ostravská galerie Plato je mezi sedmi finalisty architektonické ceny EU

Publisher
ČTK
20.02.2024 21:40
Czech Republic

Ostrava

KWK PROMES


Barcelona/Ostrava – Ostravská městská galerie Plato se dostala mezi sedm finalistů prestižní architektonické ceny Miese van der Roheho, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie. Oznámila to dnes Van der Roheho nadace v Barceloně. O ocenění se ucházelo 362 projektů.


Galerie Plato sídlí ve zrekonstruované budově někdejších městských jatek v Ostravě. Autorem architektonického návrhu přestavby bylo polské studio KWK Promes Roberta Konieczného. Součástí budovy je pět výstavních sálů, fungujících samostatně i při vzájemném propojení. Originální architektonické řešení galerie umožňuje otočit šest jejích stěn a otevřít ji tak ze všech stran. Provoz v novém sídle zahájila galerie v září 2022, zaměřuje se na prezentaci současného umění.

Pětici finalistů v kategorii Architektura tvoří kromě galerie Plato v Ostravě také studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu, škola Reggio v Madridu, konvent Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsice a veřejný prostor Hage ve švédském Lundu.

Náměstek ostravského primátora Břetislav Riger (Ostravak) považuje už samotné zařazení mezi finalisty za obrovský úspěch. "Je to něco fantastického, protože to je nejprestižnější architektonická cena v Evropě. Myslím si, že se opravdu projevila zkušenost architekta Konieczného, má zkušenost se soutěžemi a je to architekt zvučného jména," uvedl Riger. Domnívá se, že už postup mezi nejužší finalisty je sám o sobě vítězstvím.

V kategorii Objev zařadila porota, jejímž členem je bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová, na seznam finalistů knihovnu Gabriela Garcíi Márqueze v Barceloně a rekonstrukci náměstí v portugalské obci Piódao.

Porota v březnu navštíví finalisty a 25. dubna oznámí vítěze. Slavnostní předání cen Miese van der Roheho se uskuteční 14. května 2024 v Barceloně.

Podle náměstka ale porota místa navštěvuje utajeně, město tedy nemá možnost být s porotci v kontaktu nebo jim objekt osobně blíže představit. "Dnes se rozhodovali z fotografií a teď přijede komise a bude to posuzovat v reálu. Budeme muset promluvit s panem ředitelem galerie, aby nějaká expozice případně nezakryla některé konkrétní detaily, které by měly vyniknout," řekl Riger. "O jejich návštěvě nikdo nebudeme vědět, přijedou, koupí si vstupenku a budou se kochat. Nemáme šanci na nějaký osobní přístup či kontakt, je to jako michelinská hvězda," dodal.
0 comments
add comment

Related articles