Cenu Architekt roku 2022 získali Ladislav Kuba a Tomáš Pilař

Praha – Dvojice brněnských architektů Ladislav Kuba a Tomáš Pilař se stala letošními laureáty ocenění Architekt roku 2022, které se uděluje za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Na dnešním vyhlášení 14. ročníku ceny  převzala v pražských Letňanech čestné uznání poroty generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Ocenění Architekt obci 2022 dostala Daria Balejová.
 
Porota uvedla, že Kuba a Pilař, spolupracující už 26 let, jsou považováni za představitele minimalismu. "Jejich stavby se vyznačují neměnnou vysokou úrovní exteriéru i interiéru, jsou oslavou velkolepého a monumentálního prostoru, stejně jako detailu. Bravurně se pohybují rovněž v oblasti urbanismu, jejich myšlenky jsou patrné na tváři několika českých měst," dodala porota.

Mezi úspěšné architektonické soutěže, realizace a ocenění ateliéru Kuba & Pilař patří například Fakulta chemicko-technologická a sportovní zařízení Univerzity Pardubice, bytový komplex Na Krutci v Praze 6, obchodní dům Omega v Brně, bytový dům na Kostelním náměstí v Ostravě či Západočeské galerie v Plzni. Pět jejich staveb bylo nominováno na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award a devětkrát získali ocenění Grand Prix architektů.

0 comments
add comment

Related articles