Sachers

Gustav Sachers

*20. 8. 1831Hamrštejn u Liberce, Czech Republic
7. 12. 1874Liberec, Czech Republic
Hlavní obrázek
Biografie
Gustav Sachers byl rakousko-uherský historickující architekt a majitel stavební firmy působící převážně v Liberci a jeho okolí.
Vyškolil se u libereckého stavitele Antona Holluba, na jehož popud odešel do Mnichova, kde zpočátku pracoval jako zedník. Kontakty s řadou malířů, sochařů a architektů ho nakonec přiměly, aby se roku 1853 zapsal ke studiu architekty na mnichovské Akademii výtvarných umění. Po návratu do Liberce zvažoval možnost odcestovat do Ameriky, ale nakonec se na radu Antona Holluba rozhodl zůstat a 1861 oženil se s jeho dcerou. V prvních letech po návratu do Liberce pracoval jako zástupce ve firmě tchána. 1863 založil vlastní stavební firmu. V jeho tvorbě je patrný vliv přísného historismu.
Ještě pod stavitelovým vedením začala firma v Liberci stavět sídlo krajského soudu, které bylo dostavěno až tři roky po jeho smrti, v roce 1877. Gustav Sachers zemřel 7. prosince 1874. Následně firmu převzal bratr Heinrich společně se stavitelem Gärtnerem. Později se vedení ujali Sachersovi synové Gustav a Alfred, kteří po studijích převzali firmu v roce 1891 a přejmenovali na Gustav Sachers Söhne, která zanikla až po 2. světové válce, kdy se rodina přestěhovala do Bavorska.