Vila ve staré zahradě

Vila ve staré zahradě
HIP:Tomáš Zima
Stavitel: Petr Louma
Vybavení interiéru: David Brada
Address: Žatecká, Černošice, Czech Republic
Project:2016
Completion:2020
Area:210 m2
Built Up Area:190 m2
Site Area:925 m2
Price:10 000 000 CZK


Chtěli jsme, aby dům jemně zapadl mezi okolní domy původní zástavby a mezi stromy staré zahrady, aby dokázal využít možnosti výhledů a přírodních zdrojů a aby tepelně a ekonomicky dobře fungoval přirozeně, bez současných umělých "pasivních standardů".

Zadáním bylo navrhnout dům pro čtyřčlennou rodinu.
Rodiče pohybující se denně v umělých kancelářských open-space prostorách měli zásadní touhu po přírodních materiálech a intimitě.
Dětská část byla požadována snadno oddělitelná od ostatních prostor, výhledově pro dobu, až děti odrostou.
Velká pozornost klienta byla kladena na hospodárnost stavby a provozu domu, stínění slunečních paprsků ve dne a světelného znečištění genero- vaného domem v noci.
Byl požadován venkovní krytý prostor pro celoroční sezení a sušení plodů a bylin.

Parcela je situována nedaleko Prahy, na jižním svahu nad Berounkou s nádherným výhledem na Brdský masiv. Přístup na pozemek je z jižní strany, což se stalo dispoziční výzvou.
Na zahradě stála stará chata a vzrostlé stromy – dole staré ovocné odrůdy, nahoře jehličnany a ořech.

V návrhu jsme chtěli využít maximální povolenou zastavitelnost pozemku a většinu funkcí domu, pro snadný pohyb, soustředit do přízemí (společenská a rodičovská část), menší dětskou část nahoru.
Hlavní hmotu domu jsme maximálně natáhli mezi východní a západní hranici, abychom vytvořili co nejdelší jižní fasádu – prohřívání/vytápění domu sluncem v topné sezóně. Letní slunce je naopak přirozeně stíněno zapuštěním prosklené fasády (zápražím).
Dům jsme se snažili na pozemku umístit co nejvýše kvůli výhledům do kraje, dále na střih se sousedními objekty (soukromí) a s maximálním ohledem na staré vzrostlé stromy. To vygenerovalo polohu zhruba uprostřed pozemku a vznik dvou zahrad – jižního slunného ovocného sadu a severního stinného lesíčku.
Hlavní přízemní objem domu je ze solidního materiálu keramických tvárnic (bez vnějšího zateplení) a příčkovek, a je zastřešen betonovým stropem (pocit bezpečí). Střecha nad přízemím je koncipována jako zahrada, louka s motýly. Na ní je umístěna lehká dřevěná bouda/chata, jako místo pro dospívající děti.
Přístup do domu je po vlnité pěšině vedoucí z hlavní komunikace. Garáž je ponechána dole, nestíní výhledům z obytné části. Za domem je zahradní domek se saunou, přistavěný k části původní chaty.

Dispozičně je přízemí rozděleno na jižní společenskou a severní soukromou část.
Jižní prostor má pět segmentů, jedním z nich je vstupní hala. Podél celé jižní stěny je zapuštěné zápraží, prostor mezi vnitřkem a vnějškem.
V dřevěném patře jsou v krajích dva dětské pokoje se společnou střední halou a výstupy na střešní zahradu. Nejkrásnější výhledy.
0 comments
add comment

more buildings from kaa-studio