Úzký byt v Litomyšli

Úzký byt v Litomyšli
Address: Toulcovo náměstí 512, Litomyšl, Czech Republic
Project:2010-20
Completion:2011-21


Stavební řešení: Martin Černý
Statika: Karel Škeřík
Je příjemné se vracet do Litomyšle a mít tam své zázemí. Tím se pro mladou rodinu dcery investorů stal tento specifický prostor. Převýšený byt je nezvykle velkorysým prostorem, v interiéru napojeným na venkovní stěnu Husitské modlitebny.
Příběh bytu se skleněnou lávkou začal před lety během rekonstrukce sousedního domu s lékárnou Na Špitálku na Toulovcově náměstí. Tehdy se investorům podařilo zakoupit sousední dům s průchodem z náměstí a dvorem, kde dříve bylo řeznictví, po kterém zbyly prostory lednic a sklepů.
Extrémně úzký dům vznikl nadstavěním průjezdu mezi měšťanským dům z přelomu 19. a 20 století (dnešní lékárnou) a budovou modlitebny Husova sboru, doplnil tak uliční řadu náměstí. Při rekonstrukci lékárny v roce 2009-2011 vznikl ve dvoře objekt zdravotnických potřeb, který využívá přízemní klenuté prostory – pozůstatky domu ve vnitrobloku. Na jeho střeše vznikla terasa která propojuje dům s lékárnou a úzkým bytem a slouží všem, kdo v domech žijí. Proběhla oprava střechy, fasády s výměnou oken, ale prostor bytu zůstal na dlouhá léta nedokončený.
Klíčem k řešení se stalo umístění schodiště a vestavba koupelny, toalety a úložných prostor pod schody, na které navazuje prosklená lávka propojující obě strany podkrovních prostorů. Funkce nutné pro užívání bytu se soustředily do centra dispozice. Směrem k náměstí vznikla ložnice s velkým špaletovým oknem a prostor do vnitrobloku s výstupem na terasu je věnován kompaktní kuchyni s jídelním stolem a pohovkou. Střed bytu zůstává velkoryse otevřený do podkroví, které je ložnicí, hernou, pracovnou – místem mezi nebem, kostelem a městem.
Dřevěná dubová podlaha je propojujícím prvkem spodního prostoru, dřevo se objevuje i na lineárně rastrovaném podhledu, který dává vyniknout tvarování střešních rovin a přechází až do roštu postele umístěné v nejnižším bodě podkroví. Dřevo vytváří ohraničení prostoru, do kterého vkládáme ostatní materiály ve stupních šedi. Jedinou barvu přináší sluneční svit pronikající skrz žluté spektrum prosklené lávky. Intenzita a tonalita se proměňuje podle ročních období i denní doby. Světlo se promítá na kostelní stěnu, která si pod střechou zachovala hrubost fasády i rizality bývalých okenních otvorů. Oblouky zazděných oken se nenápadně objevují v tvarování zábradlí schodiště. Byt je loftem i chatou, místem úniku před velkoměstem i prostorem pro nevšední zážitky.
ellement architects
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Bravo
Pavel Mlčoch
25.11.21 09:51
hezký detail
26.11.21 09:09
show all comments

more buildings from ellement architects s.r.o.