Terasy paláce Lucerna

Terasy paláce Lucerna
Address: Štěpánská 61, Nové Město, Prague, Czech Republic
Investor:Ondřej Kobza
Project:2017
Completion:2018


Palác Lucerna je ikonickou stavbou své doby. Jeho idea se podobá jinému ikonickému dílu tohoto období: zaoceánskému parníku. Jeho vnitřní ulice-pasáže prokrvují půdorys a propojují útroby na úrovni města. Na úrovni střech spojení s městem probíhá skrze jeho paluby-terasy.
V centrální části Prahy jsou tyto mimoúrovňové terasy něčím zcela výjimečným. Původně se však počítalo s tím, že palác bude o podlaží vyšší a terasy z velké části zaniknou.
Prostor teras považujeme za veřejný prostor. Jejich propojení s ulicí a městem zajišťuje široké schodiště a výtah páternoster.
Terasy jsou náměstím v úrovni střech. Jejich hlavní hodnotou je tedy to, že jsou prázdnem, které je možné naplnit programem.
Na terasách se probíhají instalace, koncerty a společenská setkání… Na podzim 2018 byly terasy pokryty umělým trávníkem, v prosinci téhož roku se promění ve vanové lázně a o vánocích na bruslařské kluziště.
Plocha teras je navržena jako dřevěná paluba. Dřevo na terasách paláce je neobvyklým materiálem a provokativně předznamenává jistou dočasnost a provizornost. Zároveň však umožňuje kotvit, šroubovat bez poškození konstrukcí tak, jako jeviště v divadle…
0 comments
add comment

more buildings from Petr Hájek Architekti