Soukromé wellness v Praze

Soukromé wellness v Praze
Jednoho dne mi zazvonil telefon, ve kterém mi příjemný hlas vysvětloval, jak se s manželkou rozhodli postavit si na zahradě malou přístavbu, domek s bazénem, saunou a vířivkou a hledají architekta. Odvětil jsem, že ho tedy našli a začali jsme společně pracovat na návrhu.
Stávající rodinný dům byl postaven již před čtyřiceti lety a doznal pouze malých úprav. Proto byl v rámci budoucí přístavby wellness dům zateplen a vyměněna okna s venkovními žaluziemi. V přízemí domu bydlí babička, proto nebylo možné wellness rovnou napojit na dispozici domu. Je to nicméně v plánu ve druhé etapě.
Při návrhu wellness hrála velkou roli krásná rozlehlá zahrada se vzrostlými stromy, která se rozkládá na více než 3.000 m2. Umístění wellness mi bylo od začátku jasné, využit byl prostor, který navazuje na stávající rodinný dům na severní straně a přirozeně tím rozdělí zahradu na užitkovou „za domem“ a okrasnou „před domem“.
Přízemní stavba wellness je navržena jako moderní, bohatě prosklený pavilon s velkým podílem dřevěných konstrukcí jak na nosných konstrukcích, tak na obkladech v exteriéru i interiéru. Ve wellness je umístěn přelivový nerezový bazén s rozměry 7 x 3,5 m, finská / infra sauna pro čtyři osoby a vířivka pro tři osoby. Zázemí tvoří šatna s koupelnou, malá kuchyňka a sprcha v centrálním prostoru, který je věnován variabilnímu umístění odpočinkových lehátek, křesílek nebo jídelního stolu.
Na vnitřní prostor navazuje prostorná zastřešená terasa s posezením.
Materiály použité v interiéru wellness jsou zaměřeny na designovou jednoduchost, nadčasovost s pocitem jistého luxusu a minimální nutnou údržbu. Nosné dřevěné prvky se propisují do interiéru, kde vytvářejí hlavní rytmus prostoru v modulu 3 x 3-5 metrů. Povrchy všech podlah, většiny stěn, vnitřních dveří a části podhledů jsou opatřeny stěrkou Marmorino Unico v krémovém odstínu.
Velký důraz byl kladen na denní osvětlení a maximální vizuální propojení se zahradou. Proto je celý obvod u bazénu prosklený, ve střeše jsou navíc dva světlíky rozměru 2 x 2,5 m, které jsou zaskleny vytápěnými trojskly pro eliminaci jakékoliv případné kondenzace vody z provozu bazénu. Všechny fixní části oken jsou provedeny jako bezrámové, otvíravé části u bazénu jsou zdvižně posuvné HS portály pro co největší otevření prostoru v letním období.
Osvětlení je řešeno kompletně v LED technice s inteligentním ovládáním, kdy je nastaveno několik světelných scén, vždy s možností další regulace intenzity.
MiG architekti
0 comments
add comment