Skupinové venkovské domy České Meziříčí

Skupinové venkovské domy České Meziříčí
Venkovská osídlení v našem prostředí mají určitá specifika daná historickým typem zástavby. Tento typ stavení vznikal dlouhodobým stavebním vývojem a nebyl náhodný. Při navrhování nové stavby v menších obcích s hodnotnou zástavbou je zbytečné, aby docházelo ke konfrontaci tradice a zcela nových koncepcí, jak je dnes často běžné. Urbanistické prostředí menších obcí zůstává stejné a není nutné ho měnit univerzálním typem zástavby, převzatým z předměstí větších měst. Při určité míry pochopení pro hodnotu prostředí, mohou nově navržené domy vycházet z přehodnocení původního stavebního typu. Původní typ stačí přizpůsobit dnešního způsobu života. Současnost stavby je daná dnešním způsobem užívání a životním pocitem lidí. Když jsme navrhovali skupinu dvaceti čtyř rodinných domů do menší obce poblíž Hradce Králové, právě tyto skutečnosti jsme chtěli nechat zaznít v našem řešení v konceptu domů a parcelace jednotlivých pozemků.

Při návrhu zástavby jsme potřebovali co nejekonomičtější trasu komunikací a inženýrských sítí, dodržet optimální velikosti jednotlivých stavebních parcel a současně zajistit dostatečný komfort prostředí pro budoucí obyvatele rodinných domů. Skrze pozemek vede pouze jedna nová podélná komunikace, z které jsou napojeny všechny stavební pozemky. Dílčí pozemky pro rodinné domy jsou poměrně úzké a dlouhé. Zvolená koncepce nám umožnila umístit do území větší počet domů. Určitou nevýhodou zástavby jsou méně obvyklé proporce stavebních pozemků. Druhou skutečnost bylo zapotřebí omezit architektonickým návrhem uspořádání domů.

Abychom se vyrovnali s proporcemi stavebních parcel, navrhli jsme protáhlé stavby, řazené vedle sebe jako klávesy piana. Návrh rodinných domů vychází z typu tradičních venkovských stavení se sedlovou střechou a řazením jednotlivých funkcí za sebou. Vlastní domy obsahují kromě parkovacích míst pro osobní automobily a obytné plochy také zimní zahradu nebo skleník a kůlnu ke skladování potřebných věcí. Domy jsou jednostranně orientované do zahrady. Tento rytmus umožňuje snadnou údržbu zahrady i dostatečné soukromí obyvatelům. Soukromí mezi zahradami zajišťují živé ploty. Na jednotlivých pozemcích předpokládáme různé typy živých plotů podle volby jednotlivých stavebníků a také zcela individuální škálu zahrad od okrasných po užitkové. Ve výsadbě zeleně podle vlastního návrhu a požadavků očekáváme individuální projev stavebníků. Charakter zahrad je protiváhou navržených rodinných domů. V území je navržen jeden typ zástavby, který je proveden zcela nahodile ve dvojici barevných odstínů použitých na fasádě a střeše domu.

Dnešní doba má velmi komerční charakter a stejný je život dnešních lidí. Většina lidí bere zábavu a volný čas jako měřítko hodnoty. Proto lidem nezbývá moc času na údržbu vlastních obydlí nebo zahrad. Tomu se musí přizpůsobit i návrhy současných domů, kdy základním kritériem je bezúdržbové provedení domů a maximální účelnost navržených objektů. Určité kulturní hodnoty životního prostředí zůstávají platné bez ohledu na pomíjivost soudobé situace. Nemyslím si, že by současné domy musely být odtržené od okolního prostředí nebo musely být jen výrazově neutrální, aby vyhovovaly globální poptávce a představě. I jednoduché domy mohou být aktivním prvkem prostředí, psát místní příběhy a inspirovat místní život. Nová architektura by neměla rezignovat na aktuální stav, ale měla by prostředí rozvíjet.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Smutná ulice
Pavel
24.03.22 11:08
...psát místní příběhy...
civetta
30.03.22 05:07
show all comments

more buildings from ASMM