Škola a školka pro děti s autismem

Škola a školka pro děti s autismem
Architect: Atelier 99 s.r.o.
Address: Marie Hübnerové 1, Řečkovice, Brno, Czech Republic
Completion:2020-21


Škola pro děti s poruchou autistického spektra je jednou z mála škol svého druhu v ČR. Provoz těchto zařízení je od běžných škol diametrálně odlišný, takže nebylo možné využít naše předchozí zkušenosti z projektování škol a školek.

Vodítkem nám byla úzká a dlouhodobá spolupráce s vedením školy a zástupci učitelského sboru. Navržené řešení je tak šité na míru speciálním potřebám dětí s autismem a stavební úřad musel udělit nemálo výjimek.

Původní záměr využít stávající budovy na pozemku se během projektování ukázal jako nereálný. Dispozičně nevyhovující objekty, navíc ve špatném technickém stavu, byly strženy a ponechána byla pouze nejstarší budova při ulici Hapalova, původně sloužící jako střední škola. Z kapacitních důvodů byla odstraněna šikmá střecha a budova byla nastavena o ustoupené podlaží. Na půdorysné stopě odstraněných budov vyrostla nová křídla.

Půdorys do tvaru písmene H objekt přirozeně rozděluje na část MŠ a ZŠ. Vzniká tak chráněné vstupní nádvoří, kde v budoucnu bude ještě strom, a malé hřiště na druhé straně. V objektu se nachází speciálně pedagogické centrum, tři třídy mateřské školy a devět tříd základní školy s družinou.

Celý komplex má tři nadzemní podlaží. Budovy byly sjednoceny bílou omítkou, mezi okny doplněnou plastickou vlnitou v pískové barvě. Okna jsou dřevěná.

Část mateřské školy navazuje na terasu s pergolou a protáhlou zahradu se zahradním domkem, která v budoucnu bude nabízet venkovní aktivity pro práci s dětmi.
0 comments
add comment

more buildings from Atelier 99 s.r.o.