Rodinný dům v Rosicích nad Labem

Rodinný dům v Rosicích nad Labem
Ateliér A I R se zhostil dalšího projektu rodinného domu na Pardubicku. Investor toužil po rodinném domě, který by byl příjemným prostředím nejen pro něj a jeho manželku, ale i pro celou jejich rodinu, a především pro vnoučata. Nakonec našel krásný pozemek na samém okraji zástavby v těsné blízkosti lesa. Cílem bylo, aby dům byl bezbariérový a velmi prostorný, avšak svým měřítkem a atmosférou tak trochu připomínal spíše chatu u lesa, než luxusní novostavbu. Přestože byl pozemek poměrně velký, výstavba na něm byla velmi omezena tehdejším územním plánem. Bylo potřeba dodržet ochranná pásma lesa, pásma nadzemního i podzemního vedení, tudíž bylo potřeba tvar budovy přizpůsobit těmto podmínkám. Na projektu pracovali architekti Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek a spolupracovali se stavební firmou Viktorstav s.r.o.

Výsledná stavba disponuje uzavíratelnou terasou s výhledem do lesa, která navazuje na bazén. Východní křídlo domu je určeno pro hosty. Vede z něho vstup do galerie, která složí jako herna pro děti. Srdcem domu je velkorysý obytný prostor, orientovaný na severní stranu směrem k lesu, prosluněný skrze střechu galerie. Západní křídlo s šatnou, ložnicí, pracovnou a koupelnou, je obýváno majiteli domu. Z koupelny se vychází na malou terasu, kde je venkovní sauna. Přestože je venkovní, Je komfortně navázána na hlavní koupelnu.

Dům je vyzděný keramickými tvárnicemi s minerální vatou. V interiéru je vidět konstrukce krovu z lehce vyběleného dřeva. Stropy jsou trámové s betonovou deskou vylévanou do prken. Výrazné stropy s nízkou výškou vytvářejí komorní prostory ložnicových křídel, které jsou protiváhou otevřeného centrálního obytného prostoru. Na fasádě domu se střídá bílá omítka s dřevěným obkladem z opáleného smrku. Dřevěné prvky, včetně fasády, dokončovali majitelé svépomocí. Mohli se tak podílet na finální podobě svého domu.

Klíčovým požadavkem investora byla maximální odolnost domu. Byly proto použity vatové tvárnice s integrovanou tepelnou izolací, aby se nepoužil polystyren a nebylo nutné při degradaci fasády řešit také degradaci tepelné izolace. Fasáda části domu je dřevěná, kterou rovněž není třeba nijak obnovovat, protože dřevo je opálené. Pro vytápění domu byl zvolen systém teplovodního podlahového topení. V současnosti je z ekonomických důvodů jako zdroj tepla využíván plynový kotel, ale do budoucna je umožněna jeho záměna za tepelné čerpadlo. Dům celkově svým vzhledem působí dojmem dočasnosti, přestože svou konstrukcí a vybavením bude funkční po dlouhou dobu.

Architektonický ateliér A I R byl založen v roce 2012 jako volné sdružení architektů. Do té doby působil převážně samostatně, nebo v rámci významných architektonických kanceláří. Během vlastní autorské činnosti rozšířil svůj tým, aby spolehlivě zajistil splnění potřeb individuálních projektů. Od roku 2020 působí jako společnost s ručením omezeným. Jejich cílem je vytvářet stavby, které jsou funkční, mají osobitou atmosféru a jsou příjemné pro pobyt. Architekti z A I R mají rádi řešení, která jsou racionální, jednoduchá a trvanlivá. Toto motto také dalo název samotnému ateliéru A I R - Architektura Inspirovaná Rozumem.
0 comments
add comment

more buildings from AIR