Rodinný dům v Hradištku pod Medníkem

Rodinný dům v Hradištku pod Medníkem
Pozemek se nachází v rekreační zóně, která pomalu prorůstá domy pro trvalé bydlení. Parcely jsou malé a stavby na nich drobné a členité, sedí v zahradách plných ovocných stromů, nad kterými často ční skupiny vzrostlých jehličnanů.
Dvě štíhlé borovice, pár pěkných smrků a kvetoucí jabloň byly hlavními motivy pro umístění a tvarování domu, jež se svou prosklenou fasádou otevírá do klidné jihozápadní zahrady. Má kubickou hmotu, zastřešenou prostou sedlovou střechou s výrazným prvkem podlomení štítů. Z domu se vysunují objemy obývacího pokoje a malé pracovny, uzavírají mezi sebou jihozápadní terasu, která díky tomu získává to největší soukromí. V přízemí okna prolamují fasádu směrem do kmenů stromů, do zahradních zákoutí, v patře potom do širokých výhledů do kraje. Velké prosklené plochy jsou doplněny menšími průřezy, které zdánlivě nahodilou kompozici vyvažují.
Fasáda je zaklopena modřínovým obkladem, dřevěné okenní rámy mají výraznou žlutou barvu, střecha a oplechování je z titanzinku. Dům jsme kvůli skalnatému podloží posadili na patky.
Nosná konstrukce je kombinací tesařských stropů a stěn z masívních dřevěných panelů Novatop. Povrchy všech dřevěných prvků jsou v interiéru opatřeny tvrdým bílým voskovým olejem, stejně jako podlahy ze smrkových desek od stejného výrobce. Prořezy panelů jsou beze zbytku využity na prvky schodiště a volného nábytku.
Dům je vytápěn teplovzdušným vytápěním s rekuperací a tepelným čerpadlem, systém je doplněn krbovými kamny. Spolu se zateplením a kvalitními okny dosahuje pasívního standardu.
Dům je velice ohleduplný ke svému okolí, svou existencí nezatěžuje životní prostředí více než je nutné. Jediným negativem v tomto smyslu je hluk z tepelného čerpadla, při navrhování do hustější zástavby je třeba tento fakt brát v úvahu.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
palec nahoru!
Burke
12.11.20 09:25
show all comments