Rodinný dům Srdce

Rodinný dům Srdce
Spolupráce:Milan Bulva
HIP: Ing. Jiří Václavů
Address: Žižkov III, Havlíčkův Brod, Czech Republic
Project:2011-13
Completion:2013-17
Built Up Area:241 m2
Built Up Space:723 m3


Zadání investora a jeho koncová parcela v obytné zóně Žižkov III (Havlíčkův Brod) svoji polohou i tvarem byly impulsem a inspirací k vytvoření organické formy pro nový rodinný dům. Projektu jsme  začali  od první chvíle říkat “srdce”, protože  vzniklý půdorys tento tvar zřetelně evokuje.
Terén pozemku je svažitý a právě postupné klesání, které se na uliční délku sníží přibližně o výšku běžného patra, jsme v návrhu využili na umístění patra pro garáž (s přímým vjezdem z pozemku) a technické zázemí. Hlavní obytná část domu je svoji úrovní posazena na téměř nejvyšší část terénu.
Směrem do ulice jsme zachovali přátelský a otevřený charakter zástavby, proto je dům posunut blíže ke komunikaci a z velké části je v těchto místech ponechán bez oplocení.
Ve vstupní části bylo tak nutné podpořit intimitu bydlení a poměrně uzavřená fasáda má zde minimum oken. Obytná zóna s ložnicemi  a obývací prostor s kuchyní jsou orientované do zahrady s přímými výstupy na terasu a krásným výhledem na přilehlý les.
 V souladu s okolní přírodou  jsme zvolili převahu přírodních materiálů a barev. Abychom podpořili ladné křivky  stavby, plášť fasády tvoří svislý obklad rezavým plechem s velmi jemnou vlnkou, zahradní pergola z dřevěných trámů kopíruje zvlněný tvar skleněné fasády a vytváří pomyslnou řasu nad “otevřeným okem” domu.
Zelená střecha, divoká zeleň okolních trav, hustý porostu bambusů a rezavé roxorové tyče okolního plotu dotváří kombinaci barev, která odpovídá měnící se barevnosti okolní krajiny.
Přírodní motivy  se promítly i do vybavení interieru nejen ve výběru zvoleného materiálu a barev (staré dřevo, přírodní kámen, dřevěné masivní fošny, odstíny světle zelené, blankytně modré, temná zelená ), ale i ve tvarosloví designových prvků.
Madla, kliky i kladky na topných tělesech v koupelnách byly speciálně odlity z hliníku na základě reálných nasbíraných klacíku, lístků a dřevěných špalíků.
Velikou pomocí a výhodou při realizaci domu byla nezvyklá zaujatost a nadšení investora pro experimenty a jeho technické možnosti takovou výrobu realizovat.
Ing.arch. Daniela Polubědovová

Hlavní dodavatelé: JaTo stav, Ruukki CZ, H.A. Technik, Truhlárna Starý, Modelárna Novák, Instalace Štastník, Rosteto
7 comments
add comment
Subject
Author
Date
...
Daniel
05.02.18 09:49
světlo a obývací prostor
Martin
05.02.18 09:52
Ano!
Martin
08.02.18 05:29
Výborné
Ivana
09.02.18 08:22
Prostředí přidává domu na kráse
Dalibor Černý
09.02.18 01:09
show all comments

more buildings from Daniela Polubědovová