Rodinný dům Lhota

Rodinný dům Lhota
Address: Lhota, Czech Republic
Completion:2021
Area:344 m2
Built Up Area:424 m2


Hlavní dodavatel: STAMURA s.r.o.
Zahrada: zahradní architektka Dana Makrlíková
Stavební dozor: Ing. Čapková
Bydlet jako o krásné dovolené
To je motto architektury a bydlení od Atelieru Kunc Architects.

Na severu Čech, v oblasti borovicových lesů a pískoven vyrostl nádherný přízemní bungalov plný světla, který svou koncepcí dokonale stírá rozdíly mezi bydlením a zahradou, mezi exteriérem a interiérem…
Silný příběh, plný krásných emocí.
Dům jako báseň.

Příběh
Klient si nás našel, protože navrhujeme a také stavíme vzdušné a prosklené bungalovy, o kterých přemýšlíme ne jako o "architektuře", ale více jako o bydlení, o životě venku, v zahradě, v přírodě, které jsme nedílnou součástí. A on měl a má opravdu nádherné místo pro život. Nabízelo se zachránit co nejvíce lesa, vzrostlých borovic a postavit dům tak, aby šlo do zahrady vejít z každého místa interiéru. Aby se smazal rozdíl mezi tím, co je uvnitř a co je venku. A to se tady maximálně podařilo. Povedlo se vytvořit jeden plynoucí prostor.
Majitelé si přáli přízemní, uživatelsky pohodlný, ryze bezbariérový dům na rovině s velikým obytným prostorem.
Při diskusích o podobě stavby vlastně nešlo primárně o architekturu, ladili jsme, jak bude dům fungovat, jakou bude mít atmosféru, emoce, jak se v něm bude žít, ne jak bude vypadat. A shodli jsme se rychle. Klienti dobře věděli, co chtějí, a my jsme jim to uměli nabídnout. Synergie.

Dispozice je zásadní
Po rozvržení výhledů z jednotlivých místností vznikl optický kříž, na kterém je dispozice domu založena. Domem procházejí dvě hlavní světelné a průhledové linie. Kamenná zeď odděluje "veřejnou" část, technické prostory a část pro návštěvy, která má vlastní vchod, od "soukromé" části obývacího prostoru a od privátní části pouze pro majitele domu, která tvoří "hotelový apartmán" - master koupelna, ložnice, šatna a sauna s výstupem na zahradu.
Skvělá dispozice je základ bydlení a tady je velmi chytře poskládána tak, aby oddělovala část domu otočenou k ulici od části soukromé, otočené do zahrady.

Design a architektura
Kameny a písek a borové lesy, genius loci místa…
V celé oblasti jsou pískovny, písek a kameny. Proto jsme chtěli motiv písku propsat i do celého konceptu domu. Velké kusy pískovce na fasádách pocházejí z blízkého lomu. V duchu architektonického záměru propojit interiér s exteriérem a vytvořit jeden "plynoucí prostor", prochází kamenná zeď zevnitř ven stejně jako rastrová dřevěná stěna oddělující soukromou část domu. Velkoformátová hliníková okna a plochá střecha s přesahy chránícími proti slunci pomáhají k pocitu neexistence hranice mezi interiérem a exteriérem. K tomu se připojují střešní světlíky prosvětlující interiér a vytvářející hru z pohyblivých stínů stromů.

Do posledního detailu
Kompletní vybavení interiéru se pořizovalo na základě prováděcího projektu interiéru.
Klienti od nás vždy dostanou kompletní projekt až do poslední vidličky na stole, takže vědí, co si mají kde koupit. A to je to, co od interiérů v našich domech vlastně chceme, aby to bylo krásné a pohodlné bydlení, které si zamilujete.

Štěstí na profesionály
Přestože realizačně byl dům poměrně složitý na detaily, klienti patří k tomu malému procentu investorů, kteří při stavbě nezažili žádné komplikace různého druhu. Měli štěstí na spolehlivé profesionály.
Projekt byl detailně zpracovaný, k tomu se přidal skvělý stavební dozor, bezvadná byla i stavební firma a šikovný stavbyvedoucí.

Z našeho pohledu architektů se nám tímto domem podařilo zatím nejlépe zhmotnit naši představu o bydlení na zahradě, venku.
0 comments
add comment

more buildings from ATELIER KUNC architects, s.r.o.