Rezidence nad zatopeným lomem

Rezidence nad zatopeným lomem
Projekce:Libor Švehla, DiS.
Address: Středočeský kraj, Czech Republic
Project:2019-20
Completion:2021
Area:146 m2
Built Up Area:107 m2
Site Area:4400 m2


Stavba se nachází na unikátním pozemku ve starém žulovém lomu. Pozemek se nachází v blízkosti Prahy, ale dost daleko pro klid a soukromí. Stávala zde chalupa, která, ač krásná, nebyla vhodná pro dlouhodobé užívání. Proto se klient rozhodl na jejím místě postavit plnohodnotný dům, který ale bude respektovat původní stavbu a genius loci.
Stavba je orientována s ohledem na profil terénu a je otevřena k jihu a západu, směrem k zatopenému lomu. Samotná hmota domu se pak stará o tvorbu intimního prostředí na terase a okolo vody. V létě zamezují přehřívání přesahy střechy a venkovní žaluzie, v zimě naopak dům využívá nemalé tepelné zisky.

Zcela zásadní je spojení domu s venkovním prostorem, který je jedinečný a stavba ho maximálně využívá. Nalezneme zde 100 m² teras, většinou krytých, venkovní kuchyni, vířivku, a pečlivě vypiplanou zahradu, o kterou se majitel stará již 30 let. Když se otevře HS portál a spojí se venkovní prostor s vnitřním, tak půl roku lze mít dům kontinuálně spojený s venkem. To vše je postaveno okolo zatopeného žulového lomu, který je dominantou pozemku. Lom má pláž a loděnici. Majitel chtěl, aby z domu bylo vidět na pláž.

Z hlediska stavebního je objekt spíše konzervativní, respektující původní stavbu. Složité bylo založení na skále a vysekávání sklepení do masivní žuly.

Objekt je navržen jako dřevostavba z CLT panelů pohledových v interiéru. Skladba je difuzně otevřená s provětrávanou fasádou. Obklad fasády tvoří vodorovné modřínové profily, okna jsou dřevěná a střecha skládaná z tašek.
0 comments
add comment

more buildings from 3AE s.r.o.