RÁNO KÁVU VEČER VÍNO

RÁNO KÁVU VEČER VÍNO
Majitel nosil myšlenku otevřít kavárnu / vinárnu již nějakou dobu v hlavě. Mě oslovil, když si vyhlédl malý prostor ve Vršovicích, který byl k dispozici. Byla tam dost nevábně vypadající trafika, ale prostor ho zaujal původní černobílou mozaikou na podlaze vsazenou v betonu, která byla ukryta pod starým linem. Na další netušený původní prvek jsme narazili, když jsem sama začala škrábat starou sytě zelenou výmalbu a omítky s nadějí, zda pod tím nenajdu něco zajímavého a hezkého. Poštěstilo se, stará oškrábaná stěna se stopami válečku v pudrově růžových odstínech se stala přímo artefaktem prostoru i přes prvotní rozpaky, zda není moc růžová. Naopak pro mě byla svou barevností ideální a skvěle doplnila majitelovo přání použít měděné lustry. Měď se dále objevila v interiéru na některých kusech nábytku na míru, truhlících na květiny a doplňcích.
Jelikož se jedná o opravdu malý prostor, bylo potřeba využít a dobře promyslet každý centimetr. Majitel měl o prostoru představu, jak by mohl dispozičně vypadat, ale vtěsnat plně funkční bar se zázemím, sezením pro hosty a rozsáhlou vinotékou stálo nějaké úsilí, ale vše se povedlo.
Veškerý nábytek kromě židlí je vyroben na míru, proto jsem mohla navrhnout zajímavé detaily jako například, že dubové dřevo/dýha je dělané nestandardně, namísto 90 stupňů jsou natočená léta na 45 stupňů a vytváří tak zajímavou kresbu na nábytku. Díky tomu, že je opravdu veškeré vybavení dělané přímo na míru malého prostoru, interiér působí kompaktněji a nechává vyniknout nápadnějším věcem například použití měděných materiálů či "grafický" prvek v interiéru v podobě vedení elektrických kabelů po stěnách. Elektroinstalace nejsou tedy zasekané ve stěně, ale přiznané. Pro docílení takového efektu bylo nutné přesně rozkreslit trasy všech kabelů vedoucích ke konkrétním světlům. Kabely jsou uchyceny speciálními keramickými úchytkami pro povrchovou elektroinstalaci.
Vinotéka byla navržena také přímo na míru prostoru a to formou kovové konstrukce z jeklů až do stropu, do vinotéky je zakomponován "zasazený" pult k sezení se zrcadlem bronzového nádechu, pro optické zvětšení prostoru. Prostor jsem zvětšila také odstraněním minerálního kazetového podhledu. Prostor tím nabyl opravdu nových dimenzí, jelikož jsme se díky odstranění kazet dostali na vysokou výšku místnosti. Strop má surovější vzhled díky betonovému povrchu, který doplňuje již zmíněnou starorůžovou stěnu.
Vytápění je řešeno topnými infra panely zavěšenými ze stropu, jelikož v prostoru nebyly klasické radiátory, ale pouze přímotop.
Je to sice malý, ale velmi útulný prostor s osobitou atmosférou.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
pochvala
brnada
23.03.18 11:28
Ach jo, to logo...
Michal
28.03.18 08:26
show all comments

more buildings from Martina Schultes