OREA Congress Hotel Brno

OREA Congress Hotel Brno
Address: Křížkovského 458/47, Pisárky, Brno, Czech Republic
Completion:2021


4* OREA CONGRESS HOTEL BRNO, původně interhotel Voroněž, se řadí se svými 368 pokoji a velkými sály mezi největší kongresové hotely v České republice. Je typickým představitelem brutalizmu 70. let 20. století, který se vyznačuje monumentalitou, masivními proporcemi, přiznanými konstrukčními prvky a surovými povrchy včetně neopracovaného pohledového betonu.

S úctou k materiálům
Přáním investora bylo v co nejvyšší možné míře zachovat "brutální" krásu veřejných interiérů v kombinaci s co největší variabilitou vybraných prostor a skloubit to s požadavky na komfort kongresových aktivit.

S respektem k tomuto přání a brutalizmu obecně jsme jako spojující materiály exteriéru a interiéru zvolili beton a ocel doplněné broušenou mosazí, koženkou a dřevem. Při rekonstrukci jsme nechali vyniknout jejich místy až syrovou krásu a vtiskli jí moderní punc. S důrazem na detail jsme interiéry společných prostor propojili zaoblenými stoly a pulty vyrobenými přesně na míru požadavků hotelu.

Budiž světlo
Centrem a srdcem celého řešeného prostoru se stal ostrov, který ze vstupního pohledu tvoří recepce volně přecházející přes bar do restaurace. Pozornost upoutávají monumentální stropní svítidla, která jsme "zmodernizovali". Původní světla jsme nechali rozebrat na jednotlivé koule a znovu složili do nového kuželovitého tvaru. Světelný zdroj je nyní kombinací led panelů, barisolu a kruhového zrcadla uprostřed.

Barová část společných prostor hotelu, lobby před recepcí a hlavní koridor s výtahy a místností na snídaně ve II. nadzemním podlaží se tak rozzářily v pravém i přeneseném slova smyslu.

Víceúčelové zázemí
Kongresy se neobejdou bez potřebného zázemí v podobě šatny. Ta je však důležitá jen v chladných měsících, proto jsme ji navrhli jako multifunkční prostor. Díky tomu má své další využití jako salonek nebo lobby před kongresovými sály. Stačí k tomu málo – šatna se automatickými navijáky vytáhne ke stropu podobně jako tzv. hornické šatny, kterými jsme se inspirovali. V případě potřeby se šatna opět spustí.

Čelem k výzvám
Opravdovou výzvou byly největší víceúčelové kongresové místnosti a jejich vstupní koridory. Současných 10 sálů je velmi variabilních. Největší kongresová hala nyní pojme až 700, menší konferenční sál 150 osob.

Nejmonumentálnějším prvkem prostoru je centrální betonové schodiště, které prošlo velkou proměnou, výměnou zábradlí a především ozeleněním. Schodiště se znovu dostalo do centra pozornosti, esteticky a prakticky propojuje 1. a 2. nadzemní podlaží s lobby před kongresovými sály a snídaňovou místností.

Tam a zase zpátky
Důležitými a inovativními prvky komerčních interiérů jsou mobilní posuvné a pivotové panely. Navrhli jsme variantu pivotového ukotvení s možností otáčení. Díky tomu se prostor rychle a snadno předělí a změní svou dispozici a velikost tak, aby vyhovoval požadavkům na počet lidí a typ akce. V různých částech daného prostoru se nyní můžou konat nezávislé akce. Týká se to hotelového lobby, recepce, baru, restaurace, především kongresových sálů, místnosti na snídaně a malých víceúčelových salonků.

Panely jsou z corianu, umělého bílého a černého kamene, s drobným čtvercovým rastrem. Jejich průhlednost krásně zachovává optické propojení a vzdušnost interiérů. To ještě podtrhuje a umocňuje osvětlení některých z nich.
0 comments
add comment

more buildings from ZOAA