Address: Na Florenci 2139/2, Nové Město, Prague, Czech Republic
Investor:Penta Real Estate s.r.o.
Contest:2016
Project:2016-21
Completion:8.2020 - 7.2023
Area:31091 m2
Built Up Area:6103 m2
Price:2 500 000 000 CZK


back to article
3 comments
Kauza navýšení budovy
snep
| 31.03.24 09:47
Ještě je dobré doplnit, že budova porušuje výškový limit Pražské památkové rezervace zapsané na seznamu UNESCO. Z původně komunikovaných 7 pater, je 10 pater nedávno dostavěných s tichým souhlasem zastupitelů Praha 1. Otevírá se tím tak stejný precedens, jako u např. budovy Kauflandu na Vypichu. Salámovou metodou se navyšuje budova a veřejně prospěšná patra, v tomto případě kavárnu. Že se tím o více než 1 metr navýšila výšková úroveň, závazná pro stavby v okolí, to už v článku nenajdeme. Kauza navýšení budovy tak opět dokazuje, co si developer může za svoje peníze dovolit na úkor norem, limitů a ne/úcty k historickému prostředí, které je mu ukradené za účelem vlastní prosperity a prospěchu.
No,...
šakal
| 02.04.24 10:01
... mohli s tímhle článkem počkat, než se to celý dodělá – včetně rekonstrukce nádraží, včetně propojení k Opletalce a k Hybernské... Alespoň by bylo jasný, jak moc ta novostavba prospívá okolí, nebo jestli na něm třeba jen neparazituje. Zatím to totiž vypadá jen jako barák, co je o dvě patra větší, než měl bejt. Kdepak o metr!
Jinak k architektuře:
Velmi zdatně to svou otlemeností nahradilo před časem zbořený komplex Rudého práva na protější straně ulice. Úplně stejná nemírnost v objemu a výšce, úplně stejná vtíravost ve výtvarném výrazu – akorát ty protivné kosoúhlé tvary oblíbené ve vědeckofantastickém žánru osmdesátých let nahradila estetika céčkového sci-fi ze šedesátek. Taková "Barbarella" ve stavitelství. Ale třeba to alespoň zlepší provozní vztahy v místě.
Bestia Triumfalis
T.Pavlík
| 06.04.24 01:35
Takhle bezkontextuální agresivní projekt sem viděl jen v Dubai. Prostě silný investor může cokoli bez ohledu na nastavené polečenské principy a památkovou ochranu Prahy. Za mě je to pokračování stejného přístupu jako byla budova Rudého práva. T.Pavlík
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from Zaha Hadid Architects