Křídlo pro Jana Kaplického

Křídlo pro Jana Kaplického
Address: Habrmanovo náměstí, Doubravka, Pilsen, Czech Republic
Project:2015
Completion:2017
Price:3 500 000 CZK


Spolupráce: František Popelka
Konstrukce: Tomáš Bryčka
Habrmanovo náměstí je v rámci městské části Doubravka v Plzni jediné větší místo, kde se mohou lidé sejít a kde můžou probíhat společenské akce. Nový altán s pódiem se rozhodla postavit místní samospráva – má sloužit pro komorní představení, koncerty a městské akce. V rámci autorského týmu jsme se hned v úvodu projektu shodli, že nechceme, aby se altán stal bariérou. Vyloučili jsme tak svislé stěny.

Koncept, tvar a především konstrukce jsou inspirovány přírodou. S pomocí barevných fotografií z elektronového mikroskopu a za asistence statika jsme poctivě procházeli slepé uličky a hledali, jak navrhnout vzdušné, průhledné sloupy altánu nebo jak řešit střechu. Nakonec jsme našli 1 000 000x zvětšenou fotografii buněčné struktury muších křídel. Sloupy jsme propojili ocelovým výpletem, který je inspirován strukturou křídla a výplety spolupůsobí staticky.

Konstrukce zastřešení altánu se skládá ze dvou částí – dvou skupin ocelových sloupů s mezivýpletem a ocelové konstrukce střechy. Sloupy s mezivýpletem vyrůstají z železobetonového pódia se strojně drásaným, betonovým povrchem a nesou střechu, která byla realizována z prostorově uspořádaných příhradových nosníků ze čtvercových trubek.
Konstrukce střechy je svařovaná z žárově zinkovaných dílů, ukončuje ji pohledový lem z měděného plechu, který byl předem zeleně patinován (měděnka).


Stavba kromě altánu zahrnovala kamennou dlažbu chodníků, odvodnění a osvětlení náměstí včetně slavnostního nasvícení altánu a sochy uprostřed náměstí.


Během celého projektu od konceptu, přes hledání konstrukce, až po dokončení stavby byl náš tým nesen duchem práce Jana Kaplického. V nejtěžších momentech projektu nás inspiroval jeho styl práce, který známe z filmových dokumentů, rozhovorů a z vyprávění Evy Jiřičné.
0 comments
add comment

more buildings from Jakub Chvojka, Radek Dragoun