Hlídka na Stráži

Hlídka na Stráži
Architect: mjölk architekti
Investor:město Rokytnice nad Jizerou

Project:2014
Completion:2021
Price:9 004 360 CZK


Dotační podpora: Program Interreg V-A Česká republika – Polsko 2014–2020

Zhotovitel: STRIX Chomutov, a.s.
Foto: OBA creators

Na Rokytnici nad Jizerou nově dohlíží čtyř- členná skupina strážců, postav ze znaku města, kteří jsou na Hlídce na Stráži. Po více než sedmi letech od zahájení příprav byl dokončen vyhlídkový lesopark nad městem, který byl slavnostně otevřen 15. 7. 2021.

Příběh projektu se začal psát v roce 2014. Jeho koncept se zrodil z původního záměru postavit na vrcholu klasickou rozhlednu. Morfologie kopce se ukázala nevhodná pro stavbu vyhlídkové věže a jako vhodnější se jevilo navrhnout několika zastavení na skalách, které vrchol kopce lemují. Lesopark Hlídka na Stráži je součástí projektu s názvem Česko-polská Hřebenovka – západní část – Rokytnice a Piechowice s výhledem na Krkonoše. V polském partnerském městě Piechowice vznikla vyhlídková plošina Złoty Widok (Zlatá vyhlídka), z které je výhled na Krkonoše z druhé strany, než jaký nabízí Hlídka na Stráži.
read more
Příběh projektu Hlídek na Stráži se začal psát v roce 2014. Navrhli jsme sérii drobných zastavení na kopci Stráž, který je součástí hřebene, vlnícího se nad Rokytnicí. Jeho západní konec klesá k divokým vodám řeky Jizery a na východ pokračuje Sachrovým a Vlčím hřebenem až na bájnou horu Kotel. Vrch Stráž nebo i Strážník, jak mu říkají místní, byl jedním z míst, kde se při vpádu nepřátelských vojsk posílali za pomoci ohně signály o nepříteli překračujícím hranici naší země. Kouřový signál pak přejímaly další hlídky na Kozákově a hlouběji v Čechách. Rokytnice nad Jizerou má dnes nové hlídače.
Koncept projektu se zrodil z původního záměru obce postavit na vrcholu klasickou rozhlednu. Morfologie kopce se ukázala nevhodná na stavbu vyhlídkové věže a tak jsme se rozhodli pro koncepci několika zastavení na skalách, které vrchol kopce lemují. Vyhlídky jsou umístěny v různých prostředích a nabízejí pestré výhledy do okolní krajiny, stromů, či borůvčí. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Inspirací pro lehké stavby ze dřeva a oceli nám byly postavy z erbu města Rokytnice. Na město dohlíží na skalách Strážníku čtyři patroni, symbolizující čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a Horník – Hlídka na Stráži. 

Liška
Liška se uvelebila na první skále. Její dlouhé tělo stojí na kameni, ocas jí trčí do údolí. Vidí celou Rokytnici i okolní kopce. Bystrým okem sleduje, jak taje poslední sníh na Lysé hoře, ví o prvních petrklíčích na svazích, kam se opírají paprsky jarního slunce. Letní slunce jí bělí záda, podzimní deště lišce potemní její dřevěnou srst. Tak račte vstoupit, milánkové, teď vás na zádech povozí Liška z Františkova!
Na Lišku je hezký výhled z malé lávky, která stojí nedaleko společně s posezením, které je jako dělané pro odpolední svačinku. Takových zastavení je po cestě víc, tak když bude u Lišky plno, nesmutněte, jinde pro vás bude určitě místo.

Medvěd
Medvěd se schoval v lese jen kousek od Lišky. Stojí na kusu kamene mezi borůvčím a kouká do korun stromů. Vypadá dobře živený, je ho pořádný kousek. „Vlezte mi na záda!“ Vyzývá Medvěd a zve vás na vyhlídku, která funguje, i když se po horách válí mlha. Když budete mít štěstí, uvidíte datla v akci a když si přivstanete, uvidíte možná i stádo srnek, které se potulují v lesích na vrcholu Stráže. Medvěd je z Dolní Rokytnice, ale vypadá, že se mu tady nahoře líbí. Je tu klid a má rád lidi, tak se nebojte a poslechněte ho. Vlezte mu na záda.

Ovce
Ovečka se na Stráž zatoulala z luk Horní Rokytnice. Hlídá cestu k Horníkovi, který je posledním zastavením na trase mezi hlídkami na Stráži. Schoulená v lese mezi borůvkovými keříky nabízí svůj hrb těm nejbojácnějším. Vylezte po žebříku a pohlaďte jí záda, bude ráda.

Horník
Přes lávku se dostanete k Horníkovi. Stojí na vysoké skále, které říkají místní horolezci Ká pětka. Jeho postava odkazuje na hornickou minulost Rokytnice. Jako symbol Rokytna je posledním ze čtyřčlenné hlídky. Mohutná postava shlíží do údolí Jizery. Prudké schodiště vás dovede na vyhlídku s krásným výhledem. Když se zaposloucháte, uslyšíte možná i šumivé vody řeky, která si prodírá cestu divokým údolím z hor na hranicích s Polskem. Sedněte si na schody a sledujte panorama kopců nad řekou, je tu nádherně.
Mjölk architekti
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Rozhlédni se, člověče :)
OK
20.07.21 09:15
show all comments

more buildings from mjölk architekti