Forest Resort

Rekonstrukce prvorepublikové vily a soubor rekreačních chatek

Forest Resort
Architect: Lukáš Větrovec
Projektant / stavbyvedoucí:Petr Štorek
Address: Vír 207, Vír, Czech Republic
Investor:Údolí Svratky a.s.
Completion:2017-21


Fotografie: Jakub Frey
V počátku šlo o záchranu vily pod kamenným mořem; prvorepubliková vila z roku 1932 a opěrná stěna pod ní byly ve špatném technickém stavu vyžadující značné investice. Investor, s kořeny v této obci a zájmem vrátit lokalitě zpět její turistický život, se rozhodl vilu přestavět na středobod budoucího areálu Forest Resort obsahující restauraci, ubytování a společenský prostor (2017-2019). V další etapě se do svahu vybudoval soubor moderních dřevostaveb, které slouží jako individuální ubytovací jednotky; v rámci technického řešení železobetonových opěrných stěn se vybudovalo do svahu i rozšíření skladovacích prostor (2019-2020).
Při návrhu rekonstrukce vily byl kladen důraz na to, aby původní dům byl v novém prostorově náročnějším provozu stále vnímatelný, přestože z něj zbyly jen obvodové stěny. Půvab stávající vily spočíval hlavně v materiálovém řešení – přízemí vybudované z “kamenice” a zbytek budovy, který je omítnutý. Nově přistavěné části stále využívají stěny vytvořené z kamenů nalezených přímo na pozemku, ale také se zhmotňují v novém materiálově odlišném obložení z cementovláknitých desek; na výsledku je pak zřejmé, že jde o zrekonstruovaný objekt.
Cílem druhé etapy bylo rozšíření ubytovacích kapacit; na počátku se vyvinul návrh jednotlivé chatky, která splňuje vysoké požadavky hotelového pokoje a současně umožňuje různá seskupení. Z hlediska architektonického ztvárnění bylo důležité, aby chatky byly konstrukčně jednoduché a působily v přírodě téměř dočasně; jedná se o dřevostavby se zelenou střechou. U areálu Forest Resort se předpokládají průběžné úpravy a přírůstky chatek v průběhu příštích let.
0 comments
add comment