Dům se sloupy z douglasky

Dům se sloupy z douglasky
Konstrukční systém:obvodová konstrukce masivní dřevěné panely, střešní konstrukce STEICO joist s foukanou celulózou
Větrání: řízené s rekuperací tepla
Typ domu: nízkoenergetický
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Address: Czech Republic
Completion:2018


Dům získal ocenění ve čtenářské anketě časopisu DŘEVO&stavby Dřevostavba roku 2019.
Vítěz veřejného hlasování v anketě Dřevěná stavba roku 2020 v kategorii Moderní dřevostavby – realizace.


Dům se sloupy z douglasky stojí na magickém místě u březového hájku, na který je z domu krásný výhled. Majitelé na pozemku mnoho let žili v původním domě.
Nízkoenergetický dům ve tvaru L je mírně zapuštěn v terénu a jeho vstup je zvýrazněn dveřmi červené barvy. Sloupy nesoucí přesahy střechy jsou mohutné a vytvářejí dojem stability. Na sloupy je použita douglaska tisolistá, jež měla dlouhá léta své kořeny zapuštěny v pozemku a kterou do výsledné podoby opracoval sám majitel. Dřevěný obklad fasády je proveden z cedru bez nátěru. Horizontální pás oken je zvýrazněn změnou obkladu fasády – mezi okny je cedrový šindel. Jako kontrast k dřevěné fasádě jsme použili hliníková okna v antracitové barvě.
Dispozice je rozdělena na dvě zóny. V severozápadní části nalevo od zádveří je zóna s hlavním obytným prostorem, kde se nachází kuchyně se spíží, jídelna a obývací pokoj. Prostor je maximálně propojen se zahradou díky prosklení celé stěny. Srdcem domu je výrazný krb s místem pro relaxaci. Kuchyni prosvětluje rohové okno, které přispívá vizuálnímu propojení se stávajícím domem a přístupovou cestou. Klidová zóna v jihovýchodní části domu je propojená společnou chodbou se zádveřím a obytným prostorem. Zahrnuje ložnici, pokoj hosta a pracovnu, koupelnu s výhledem do zahrady, samostatné WC a technickou místnost. Obytné místnosti a koupelnu propojuje krytá terasa, která nabízí příjemné posezení v návaznosti na hlavní obytný prostor.
Interiér domu se nese ve znamení dřeva – dominují mu cedrové obklady na stropech a dub na podlaze a nábytku. Koupelnu zdobí olivové dřevo. Pokoj hostů je březový. Symbolické propojení nového a starého tvoří jídelní stůl s intarzií třešňového dřeva ze zahrady do dubového základu. V zádveří majitele vítá dlažba s motivem rodiny.
0 comments
add comment

more buildings from ARCHCON atelier, s.r.o.