Dentální klinika myTREEDK v Opavě

Dentální klinika myTREEDK v Opavě
Address: Nerudova 2598/25A, Předměstí, Opava, Czech Republic
Investor:myTREEDK
Project:2019
Completion:2020


V opavské myTREEDK se rozhodli splnit si své sny o moderní stomatologii. Přáli si kliniku, kde se člověk cítí příjemně. O tom svědčí i jejich motto: "Nálada nám dělá den, vítáme se s úsměvem, ten přenášíme na pacienty, kteří ve vteřině mění strach za radost." Přístup majitele a celkově personálu je příslibem do budoucna, že v menších městech lze pěstovat špičkovou stomatologii.

Architekt David Wittassek navázal na přání klienta a koncipoval kliniku odlišným způsobem než běžná zařízení tohoto typu u nás. Hlavním záměrem bylo navrhnout osobitou, zajímavou, nikoli sterilní ordinaci.

Zubař pečuje, prostředí formuje.
Celý směr se začal formovat během realizace řešení pro původní kliniku TREEDK v objektu ze 30. let, kterou měl na starost David Wittassek. Nevšední ordinace myTREEDK na její koncept svým volným neotřelým pojetím navazuje. V novém pronajatém místě se však nabízelo být odvážnější, více avantgardní.

"Když jsem přišel do vybouraného prostoru, líbilo se mi to. Byl to klíčový moment. Říkal jsem si, nechme to tak. Udělejme z toho přednost. Hlavní bylo zachovat atmosféru. Aby to fungovalo akusticky, připevnili jsme na strop dřevěný rošt s akusticky pohltivým materiálem – on se i pacient na zubařském křesle cítí daleko lépe, když kouká na přírodní materiál a ne do bílého stropu," říká autor návrhu.

Dispoziční řešení vyplynulo z potřeb klienta. Jinakost tkví v tom, že je vše uspořádáno dohromady. Recepce, čekárna, kuchyň a toalety navazují na větší halový prostor, kde jsou umístěny čtyři stomatologické soupravy a další zázemí ordinace. Primárně je návrh vypracován tak, aby se klient cítil příjemně a uvolněně.

"Celý život jsem se obával jít na kontrolu k zubaři… přestože jsem měl zdravý chrup, strach z ošetření mě stále pronásledoval. Když mě před lety poprosili Petr a Pavlína, abych se věnoval "jejich" konceptu dentální kliniky, úplně jsem neměl důvěru. Nakonec mě velmi oslovil. Zbavil mě obav z návštěvy zubaře a dle zpětné vazby klientů se tak děje i jiným." (David Wittassek)

K tomu přispělo nejen netradiční uspořádání, ale také použití materiálů jako je otlučená cihla, dřevo a plech. K přívětivé atmosféře dopomohla i hra se světlem, neony, bílá barva či dekorativní malba válečkem. A také vystavené jízdní kolo, prvek pro uvolnění napětí a lepší náladu, tzv. light motiv.

Ordinace tak zosobňuje filozofii a hodnoty této nevšední kliniky v Opavě. A stává se prostředím, které pozitivně formuje zážitek z návštěv myTREEDK kliniky.
0 comments
add comment

more buildings from QARTA ARCHITEKTURA s.r.o.