D.VISION

stomatologické centrum

D.VISION
Graffiti:Alexey Klyuykov & Vít Svoboda / CAP
Address: Blanická 32, Vinohrady, Prague, Czech Republic
Investor:MUDr. Radek Pokorný, MUDr. Dita Hašková / D.VISION
Completion:podzim/zima 2009
Area:150 m2


Nové prostory Stomatologického centra D.VISION vznikly rekonstrukcí interiéru přízemí činžovního domu z konce 19. století na pražských Vinohradech. V ordinacích probíhá vedle standardních zákroků také stomatochirurgie a implantologie. Vzhledem k citlivosti  tématu se hlavním cílem návrhu stalo prolomení stereotypu vnímání prostředí zdravotnických zařízení, která mají často neosobní a stresující atmosféru.
Interiér stomatologického centra propojuje motiv dřevěné oblé stěny, která zároveň vytváří přirozené oddělení mezi čekárnou a ordinacemi. V čekárně je kromě příjemné textury dubové dýhy všudypřítomná malba od Alexe Klyuykova a Víta Svobody z CAP s odlehčenou zubní tématikou ve zlaté barvě. Motivy vtipně ironického "graffiti" plynule pronikají do stomatologického centra z ulice a uvolňují jinak napjatou atmosféru čekajících pacientů. Zakřivená linie dubové stěny prochází i do prostoru ordinací a v kombinaci se světlým obkladem bílošedé mozaiky vytváří klidné prostředí pro soustředěnou a citlivou práci lékařů. Dubová dýha je použita v kontrastu s bílým vybavením ordinací, kde bílá barva přirozeně asociuje čistotu, která je pro lékařské prostředí důležitá a přirozená. V interiéru se propojuje živý charakter přírodního materiálu s dokonalostí bílé barvy v harmonický a klidný prostor. Ordinace jsou vedle speciálních lékařských svítidel nad jednotlivými pracovišti, prosvětleny sérií přisazených kruhových světel různých velikostí, která volně plynou i do čekárny pacientů.
Vzhledem k novým prostorovým nárokům stomatologického centra a potřebě samostatného vstupu z parteru, bylo  nutné přehodnotit dispozici původního prázdného bytu a nebytových prostor v přízemí domu. Vzájemným propojením  vznikly dvě samostatné stomatologické ordinace, jedna  společná ordinace ortodontistky s hygienistkou, místnost pro panoramatické RTG, velkorysá čekárna a v neposlední řadě zázemí specializovaného provozu centra, které zahrnuje kvalitní prostředí pro odpočinek lékařů. Zbylý prostor původního bytu byl využit pro garsoniéru přístupnou z domovní chodby bytového domu. Nutné změny dispozice z 19. století si vyžádaly poměrně náročné statické a stavebně technické řešení včetně nového napojení veškerých médií potřebných pro jednotlivá pracoviště.
Centrum D.VISION se otevřelo začátkem roku 2010 a těší se nyní spokojenými pacienty a velkorysým příjemným prostorem pro specializovanou práci profesionálních lékařů.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
???
novotný
15.04.10 11:08
show all comments

more buildings from A1Architects