Chata v Jizerských horách

Chata v Jizerských horách
Návrh zahrady:Magdaléna Myšková-Kaščáková
Address: Czech Republic
Project:2019-20
Completion:2022
Area:140 m2
Built Up Area:150 m2
Site Area:6000 m2
Built Up Space:650 m3


Zvolily jsme formu tradiční chalupy typické pro Jizerské hory. Jedná se o podlouhlou hmotu zastřešenou 45° střechou s malým přístavkem s pultovou střechou, který slouží jako zádveří
a sklad. Dispozice je rozdělena na třetiny: obytný prostor s kuchyní a jídelnou orientovaný na západ, na východ směřující ložnice s možností noclehu až čtyř osob, střední část tvoří zázemí s koupelnami. Střed s koupelnami je zastropen a nad ním vznikl rezervní úložný prostor půdy.
Fasáda je pojednána prkenným obkladem tmavomodré barvy. Vše, co je součástí oken, je v barvě bílé: dřevěné okenní rámy, dřevěný parapet, dřevěné žaluzie a okenice a dále obklad pevného rohu okna. Výjimku představuje okno střešní, jehož členění navazuje na konstrukční systém střechy a okenní rámy jsou v barvě střechy. Střešní krytina je navržena z tmavošedých asfaltových pásů. Dům je i s parkovací plochou do terénu usazen tak, aby vznikly pokud možno minimální terénní úpravy. Opěrná zeď vyrovnávající terén na severu domu je vyzděná z místního kamene pískové barvy. Sokl domu je z pohledového světlého betonu. Ze stejného materiálu jsou i nízké opěrné zídky přecházející do obrub parkovací plochy. Stání pro 4 automobily je provedeno ze žulového perku.

Objekt je řešen jako dřevostavba, dřevo se uplatňuje plošně v celém interiéru pohledovou biodeskou na stěnách stropě a střeše. Dřevěné jsou i vnitřní dělící stěny. Podlaha je navržena z šedé cementové stěrky. Venkovní dřevěná terasa je provedena z modřínových prken. Kamenné plato je vyskládáno z místního štípaného kamene.
8 comments
add comment
Subject
Author
Date
Tradice
Liška Zdeněk
24.02.23 04:22
Hezky!
Vích
24.02.23 10:47
zvenku opravdu hezké
Jiří Douša
25.02.23 01:13
Gratulace!
Jakub Roskovec
02.03.23 12:54
Božská nádhera
Petr K.
02.03.23 12:26
show all comments

more buildings from Markéta Cajthamlová, Petra Soukalová, Petra Pelešková