Byt stupňovitých objemů

Byt stupňovitých objemů
Project:2020
Completion:2021
Area:73 m2
Price:1 200 000 CZK


Projekční tým: Alessandro Preda – hlavní architekt, Nicola Brasetti – projektový manažer
Statika: Tomáš Novotný | Novostat
Stavební firma: EuroEdil
Kompletní rekonstrukce pražského bytu s objemově odstupňovanými vlože- nými prvky. Návrh projektu i samotná realizace probíhaly během pandemie, takže tým designérů neměl jedinou možnost místo navštívit a nasát jeho atmosféru. Celý proces, od nápadu až po finální dokončení, probíhal na dálku.

Zadáním bylo přetvořit prostory bytu o výměře 80 m². Byt měl původně pouze jednu ložnici a dvě koupelny, nevhodně orientované do velké vstupní haly. Byl v poměrně neutěšeném stavu a zcela postrádal moderní vybavení a rozvody – byla tak nutná jeho kompletní rekonstrukce. Klient si navíc přál vybudovat nový pokoj, který by sloužil jako pracovna/pokoj pro hosty – to vše s velmi omezeným rozpočtem.

Naše řešení je založeno na hravém architektonickém návrhu ušitém na míru konkrétnímu prostoru.
Návrh pracuje s vloženými vestavbami, které skrývají nové funkce, upravuje dispozici a provoz bytu, a všude tam, kde to je možné, využívá původní prvky – jako například dveře a podlahy. V bytě vzniklo i několik průhledů, které pomáhají prosvětlit tmavší prostory. Všechna řešení musela být jednoduchá, funkční a rozpočtově přijatelná.

Prvním zásahem do půdorysu byla změna orientace kuchyně na jih, čímž jsme získali okna pro nově vzniklou pracovnu. Nová kuchyně s dvěma pracovními deskami proti sobě je kompaktní ale funkční. Denní světlo sem přivádí interiérové okno ve zdi mezi kuchyní a novou pracovnou/pokojem pro hosty. Druhým zdrojem denního světla je pak vysoký průchod do obývacího pokoje s geometrickým výřezem v boku zárubně. Toto řešení opticky sjednocuje níže položené nadpraží dveří do pracovny s vyšším průchodem do haly. Jednoduchou kuchyňskou linku z IKEA ozvláštňují ručně vyráběné obklady typu metro a podlaha v paladiánském stylu – odkaz na italské kořeny našeho studia.

Nadměrně velkou vstupní halu jsme zmenšili vložením stupňovitého objemu samostatné šatny, která zároveň slouží jako vstup do ložnice. V ložnici se nachází další vložený stupňovitý objem, tentokrát koupelny. Denní světlo do koupelny přivádí kulaté okno umístěné v úrovni očí člověka ve sprše.

Důvody pro použití stupňovité geometrie vložených vestaveb jsou dva. Jejich odstupňování je jednak jasně vizuálně odděluje od původního vybavení bytu; má ale i praktické využití – jednotlivé plochy mohou sloužit k vystavování předmětů, nebo jako další úložné prostory. Barevné řešení pak umocňuje rozdíl mezi původními a nově vestavěnými částmi, které jsou ponechány bílé.

Škála materiálů použitých v hlavních prostorách bytu je záměrně neutrální. Všude, kde to bylo možné, jsme nechali původní dubovou podlahu přebrousit, a ošetřit novým povrchovým nátěrem. Vstupní hala vyžadovala instalaci nové dřevěné podlahy, kterou jsme záměrně položili našikmo, abychom ji odlišili od historických parket ve vzoru rybí kosti. Interiéry menších prostor (obě koupelny a kuchyň) jsou hravější. Najdeme v nich barevné skříňky, obklady, spáry i výmalbu, které prostorám dodávají charakter.

Byt je jen řídce zařízený nábytkem, což koresponduje s minimalistickým stylem klienta. Několik kusů nábytku pochází z tradiční české výroby; televizní stolek je český designový vintage kousek, kterému jsme nechali přidělat nové kovové nohy. Jídelní židle z ohnuté překližky s kovovými nohami patří ke konvenčnímu českému designu, který lze nalézt ve školách po celé zemi. Většina dřevěných prvků je běžně k dostání v obchodech, ve výklencích ale fungují jako dělané na míru.
0 comments
add comment

more buildings from alepreda architecture