Byt s kulatými rohy

Byt s kulatými rohy
Architect: Bohuslav Strejc
Project:2016
Completion:2018


Příběh
Jednoho dne mi telefonoval známý a optal se mě, zda bych mu zrevidoval byt, který si momentálně pořizuje. Interiéry jsou vždy krásné zadání, pokud je i investor progresivních názorů. To vše se sešlo v tomto případě na jednom správném místě. Naštěstí byl bytový dům, ve kterém se byt nachází ještě v rozestavěném stavu. Chyběly příčky a tak se naskytla příležitost podívat se na celou věc pěkně od podlahy.

Dispozičně architektonické řešení
Stávající „developersky“ řešený byt 4+kk s orientací severovýchod vs. jihozápad je ve své podstatě orientován ideálně. Při hlubším zkoumání byly zhodnoceny nároky investora, jehož výsledky přinesly důležité poznatky. Tzn. málo úložného místa a přebytek malých místností.
Návrh nových dispozic spočíval v čitelném a jednoduchém přístupu. Důležitým aspektem je orientace bytu ke světovým stranám. Na severovýchodní stranu jsou umístěny ložnice a dětský pokoj, na stranu jihozápadní obývací pokoj. Mezi tyto zóny jsou umístěny dvě organicky laděné buňky. Jedna má náplň převážně hygienickou a vstupní s úložným prostorem, druhá slouží čistě jako úložný prostor. Mezi těmito pevně definovanými buňkami probíhá pulzující život, který se přelévá přes zúžení mezi buňkami z jedné strany na druhou jako přesýpací hodiny. Výsledkem práce je vzdušněji laděný byt 3+kk s množstvím úložných prostorů.
V bytě byly použity převážně přírodní materiály, které se promítají do podlahových krytin, stěny dělící zóny a nábytku. Nábytek byl vybrán, aby designovým řešením ladil k tématu buněk, aneb čím více zaoblených rohů, tím lépe. Zbylé materiály jsou řešeny v odstínech monochromatických barev s výjimkou dominující sedačky v obývacím pokoji, ta je jasně žlutá a záměrně provokuje k posezení a sjíždění zraku po kulatých rozích. Koncept bytu je vlastnoručně ztvárněn jako obraz umístěný v jeho vstupní části.
0 comments
add comment

more buildings from Bohuslav Strejc