Byt plný knih

Byt plný knih
Completion:2021
Area:60 m2


Výroba nábytku: Profil nábytek a.s.
Činžovní byt začínal být pro mladou čtyřčlennou rodinu stísněný a přemýšleli, jak prostorovou krizi vyřešit. K bytu mají majitelé silné osobní pouto spjaté se vzpomínkami na maminčin nedělní štrúdl u kachlových kamen, ve kterých se ve sváteční dny zatápělo. Potřebovali někam uložit knihy, jejichž sbírka se neustále, vzhledem k profesi majitele rozrůstá, a zároveň ukrýt věci pro běžnou potřebu.
Výměnu bytu za jiný majitelé vyloučili. V návrhu byly proto maximálně zohledněny nové potřeby a hledala se cesta, jak prostor efektivně využít. Pomocí vestavěného nábytku přibyla spousta uzavřeného úložného prostoru. Ložnice byla pojata jako minimální prostor k přespání, kde nepřijde nazmar ani centimetr. Podobný racionální přístup byl aplikován do vstupní chodby. Mimo vestavěných skříní, kde se nachází šatní prostor, technické zázemí či botník, je zde perforovaná stěna s věšáky, které lze různě přemisťovat a využívat je nejen pro věšení kabátů, ale třeba i jízdních kol. Speciálním prvkem jsou schůdky na kolečkách, díky kterým se lze pohodlně dostat do vyšších míst úložných prostor. Při zaparkované pozici je lze využít i jako otevřený botník či k přisednutí.
Ze vstupní chodby se prvními dveřmi vchází do největšího pokoje, který byl vybrán pro dětský pokoj. Zde bylo cílem zachovat prozatím jeho vzdušnost. Úložné prostory obtékají vstupní dveře do místnosti a prostor tak vizuálně zkracují a vytváří tak lepší proporce pokoje. Zbytek prostoru zatím není finálně dořešen. Vybavení bude následovat jako druhá fáze až bude dorůstajícími dětmi plně využívám. Již nyní ovšem slouží jako jedna z ložnic a herna pro děti.
Nejdůležitější prostor, kde se rodina setkává je obývací prostor propojený s kuchyňským koutem. Zde byl kladen důraz na lepší propojení kuchyně se zbytkem prostoru. Pracovní linka byla vytažena až ke dveřím. Boční stěna vestavěné lednice byla nastavena policovým regálem na knihy, které zároveň vytváří příjemný dojem při vstupu do místnosti. Na druhé straně pak paralelně začíná velká knihovna, která se rozprostírá po celé stěně. V ní jsou zasazeny původní kachlová kamna a jídelní stůl. Kuchyň je prosvětlena světlíkem z ložnice. Horní skříňky jsou z části uzavřené, částečně řešeny jako otevřené dřevěné police s transparentním posuvným sklem. Obývacímu prostoru dominují opět knihy a květiny. Ložnice je malá, ale maximálně funkční. Právě zde bylo opět soustředěno více úložného prostoru. Ani zde však nemohla zůstat opomenuta malá knihovna.
Materiálové a barevné provedení je prosté a jednotné v celém bytě - kombinuje se světle zelenošedý odstín s bílou v kombinaci s přírodním dřevem (dubem) a překližkou. Barevné akcenty dotváří detaily - červené spáry v kuchyňských obkladech či původní žluté křesílko u jídelního stolu.
Schwestern
0 comments
add comment

more buildings from Schwestern