Bikini-Haus Berlin

rekonstrukce a rozšíření

Bikini-Haus Berlin
Coauthor: UAU Collectiv
Address: Budapester Straße 38-50, Charlottenburg, Berlin, Germany
Investor:Bayerische Hausbau GmbH
Project:2010-11
Completion:2012-14
Area:85021 m2
Site Area:21694 m2


Téměř dvě stě metrů dlouhý Bikini-Haus ležící u stanice metra ZOO měl být poválečnou výkladní skříní Západního Berlína a představovat vstupní bránu do nákupní třídy Kurfürstendamm.

Autoři původní stavby:
Paul Schwebes, Hans Schoszberger, 1955-57
Spolupráce při rekonstrukci: Samuel Barringer, Sergio de Sa, Eileen Eckart, Melanie Gohlke, Barbara Janßen
atrin, Kanus-Sieber, Jürgen Kessler, Antje Lehmann, Carlos Moya Moreno, Katja Pötzsch, Rafal Ramatowski
, Anna Rusche, B
irga Wingenfeld
Památkově chráněný komplex Bikini Berlin zahrnuje Bikini-Haus, který je naproti pamětnímu kostelu císaře Wilhelma, výšková budova na Hardenbergplatz, kino Zoo Palast, menší výškovou budovu 25 hodinový hotel a parkoviště v akváriu.
Stavba Zoologického centra, byla dokončena v roce 1957 architekty Paulem Schwebesem a Hansem Schoszbergerem (za podpory Marshallova planu), jakožto symbol Západního Berlína a jako jedna z mála zachovaná památka po poválečné éře.
Hlavní částí komplexu je legendární Bikini-Haus s celkovou délkou 200 metrů. Z toho také plyne přezdívka Bikini Berlin – Bikini-Haus, ta byla budově přiřazena tamějšími obyvateli v 50. letech 20. století. Do stran otevřené podlaží rámováno sloupy je předěleno na horní a spodní část.
„Dvoudílná“ architektura, která se mezitím zasklila, lidem připomínala odhalený „pupek“, tehdy odvážného nového modelu plavek.
Nově vložená část vytváří zelenou pochozí střechu o rozloze 7 000 m², Bikini Berlin Shopping Garden se má inspirovat newyorskou High Line. Střecha umožňuje výhled na sousední Zoo.
Bikinihaus je jedno z prvních obchodních center. Centrum se samo prezentuje jako kombinace klasického obchodního centra s velmi speciálními butiky a gastra. V nové propojující části jsou volně posazené dřevěné kostky, přezdívané Bikini Berlin Boxes (19). Tyto „boxy“ umožňují prezentovat novou značku a zboží. Ve třetím až šestém patře Bikinihause jsou kanceláře k pronájmu.
Klára Walterová
0 comments
add comment

more buildings from Hild und K Architekten