Ateliér ve Stříbrné Skalici

Ateliér ve Stříbrné Skalici
Architect: Jan Tyrpekl
Investor:Jan a Marta Tyrpeklovi
Completion:2023
Area:25 m2
Price:600 000 CZK


Realizace stavby: Devoto, Jan Tyrpekl, Marta Tyrpeklová, Studio Primitive
Fotograf: Antonín Matějovský
Objekt vznikl jako pokus o zrecyklování materiálů, které jsme měli k dispozici z předchozích realizovaných staveb a od rodinných příslušníků, kteří je desítky let skladovali - modřínová terasová prkna, fasádní smrková, profily na konstrukci základů, okna a většinu izolačních materiálů. Dále jsme si mohli zapůjčit šalovací desky, lehkou techniku atd, objekt byl tedy z velké části realizován svépomocí s přispěním přátel a rodiny.
Chtěli jsme třísezónní objekt, který bude vhodný k práci, odpočinku, rodinným oslavám či jako "pokoj pro hosty". Objekt, který  bude navazovat na okolní krajinu s výhledem údolím přes bývalý rybník na les. Celá stavba je ze tří částí - samotný ateliér se skromným hygienickým zázemím, sauna se včelařskou dílnou a terasa mezi těmito dvěma objemy. Snaží se tak pracovat s kulturou práce tím, že je možné si odpočinout saunováním či péčí o včelstva.
Koncept je založen na průběžné triviální hmotě se sedlovou střechou s orientací oken na sever, což úplně omezuje přehřívání objektu během léta. Hmota má na průběžných fasádách niky, které slouží pro uložení dřeva, to pomáhá izolovat v chladnějších měsících.
Objekt je založen na betonových patkách, které nesou dřevěný rošt. Konstrukce je přiznaná dřevěná skeletová, která nese jednotlivé zateplené dřevěné panely. Vytápěn je kamny na dřevo, sauna rovněž.
Jan Tyrpekl
0 comments
add comment

more buildings from Jan Tyrpekl